W środę zostały przyznane Medale Fieldsa, najbardziej prestiżowej nagrody dla matematyków. Po raz pierwszy w historii laureatem została kobieta - trzydziestosiedmioletnia Maryam Mirzakhani. Amerykanka irańskiego pochodzenia odebrała nagrodę na Międzynarodowym kongresie Matematyków. Niejednokrotnie do nagrody nominowane były kobiety, ale żadnej dotychczas nie udało się jej zdobyć.
Maryam Mirzakhani, profesor Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii znalazła się pośród czterech innych laureatów. Ich nazwiska zostały odczytane na kongresie w Seulu przez prezydent Korei Południowej Park Guen Hie.
Historyczne osiągnięcie
- To był wielki zaszczyt. Będę szczęśliwa, jeśli zachęci to młode kobiety, które są naukowcami i matematyczkami - powiedziała Mirzakhani. - Jestem przekonana, że w najbliższych latach więcej kobiet będzie zdobywało takie nagrody - dodała.
Zdolna Iranka
Maryam urodziła się w stolicy Iranu, Teheranie. przeprowadziła się do stanów na studia doktoranckie na Uniwersytecie Harvarda w USA. Pasją kobiety jest rozwiązywanie zadań matematycznych.
- To dobra zabawa, przypomina rozwiązywanie zagadki lub łączenie faktów w sprawie kryminalnej - powiedziała. Medal Fieldsa otrzymali również Francuz Artur Alliva, Amerykani Manjul Bhargava i Austriak Martin Hairer.
Nagrody Fieldsa od 1936 roku
Kanadyjski matematyk John Charles Fields zaproponował w latach dwudziestych zeszłego roku prestiżowy konkurs. Medal Fieldsa jest traktowany jak Nobel z matematyki. Nagrody są przyznawane od 1936 roku, co cztery lata z przerwą w czasie wojny. Laureaci konkursu otrzymują medal i nagrodę pieniężną, około 11 tys. euro. laureatami mogą zostać osoby, które nie ukończyły czterdziestego roku życia.
Nobel nie dla matematyków
Nagrody Nobla nie są przyznawane matematykom. Istnieje kilka prawdopodobnych przyczyn, dlaczego akurat ta dziedzina nauko nie jest brana pod uwagę. Alfred Nobel stworzył ten konkurs dla naukowców, którzy tworzą wynalazki i dokonują odkryć. Za jego czasów matematyka uważana była za naukę czysto teoretyczną, która nic dużego nie wniesie do rozwoju ludzkości. W tym samym czasie powstały również szwedzkie nagrody dla matematyków, które fundowało znane czasopismo Acta Mathematica.
Niechęć Alfreda Nobla
Istnieje również wiele legend dotyczących matematyki i konkursu noblowskiego. Według jednej z nich, Alfred Nobel zakochał się w młodej kobiecie, która jednak wybrała matematyka. Powodowany urazem Nobel zastrzegł, by nagroda, którą funduje nie była przyznawana w dziedzinie matematyki.
Autor: mab/rp / Źródło: PAP/The Guardian
Źródło zdjęcia głównego: Reuters TV