Morze Arabskie pokryły wielkie ławice piaskowego pyłu. Zdjęcia wykonał należący do NASA satelita Aqua za pomocą spektroradiometru wykorzystującego obrazowanie w umiarkowanej rozdzielczości.
Najrozleglejsze i najgęstsze ławice powstały wzdłuż północnego wybrzeża morza, u wejścia do Zatoki Omańskiej w okolicach granicy pakistańsko-irańskiej.
Piasek utrudnia żeglugę
Gęsta zawiesina utrzymująca się na powierzchni wody utrudnia żeglugę tankowcom, przepływających przez ten akwen w drodze do Cieśniny Ormuz i dalej do Zatoki Perskiej. Piasek może bowiem powodować zamulenie układów chłodzenia silników wodą zaburtową. Rzadszy piasek pokrywa właściwie całość wód u wybrzeży Pakistanu.
Piasek wirował także w Emiratach Arabskich
Burze piaskowe szaleją też na Półwyspie Arabskim. W niedzielę rano gwałtowna burza przeszła nad Dubajem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w południowej części Zatoki Perskiej. Silny wiatr przyniósł chmurę piasku i znacznie ograniczył widoczność. Najgorsze warunki panowały na wybrzeżu. Wiatr wiał z prędkością 65 km/h, temperatura spadła raptownie do 13 stopnio Celsjusza.
W Emiratach niedziela jest pierwszym pracującym dniem tygodnia. Burza piaskowa spowodowała konieczność odwołania lekcji w szkołach. Mieszkańcy Dubaju zgodnie twierdzą, że nie przeżyli jeszcze tak silnej burzy.
Nagrzane powietrze przenosi chmury pyłu
Brzegi Morza Arabskiego i Zatoki Perskiej pokrywa piaszczysta pustynia. Kiedy nad taki obszar napłynie chłodne powietrze polarne, a słońce nagrzeje piasek i tym samym znajdujące się nad nim powietrze, następuje zjawisko konwekcji: nagrzane powietrze unosi się i na skutek zmiany ciśnienia powstaje silny wiatr, przenoszący chmury pyłu.
Silne burze piaskowe występują również na Pustyni Gobi, Saharze oraz na Wielkich Równinach w Stanach Zjednoczonych.
Poniżej: zdjęcie satelitarne burzy piaskowej, która kilka miesięcy temu przeszła nad Morzem Czerwonym.
Autor: mj/rs / Źródło: NASA