Niedobory mocy w Polsce można z powodzeniem uzupełnić energią słoneczną wytworzoną z ogniw fotowoltaicznych - uważa były wicepremier i były minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jego zdaniem energia słoneczna to przyszłość. Pomoże zwiększyć liczbę tzw. prosumentów - czyli producentów i konsumentów w jednym.
- Mówiąc o fotowoltaice, wracamy do źródeł. Do źródeł energii, która tworzy ekosystem Ziemi, całe bogactwo i różnorodność na naszej planecie - powiedział Pawlak podczas czwartkowej konferencji "Fotowoltaika - energia jutra", organizowanej przez "Rzeczpospolitą".
Zużywamy tyle, ile wytwarzamy
Były wicepremier zwrócił uwagę, że w Polsce maksymalne zapotrzebowanie na energię prawie dorównuje zainstalowanej mocy.
- Moc zainstalowana w niemieckim systemie to prawie 160 GW, a zużycie to ok. 80 GW. Jak widać, moc jest prawie dwa razy większa niż zużycie. W Polsce maksymalna moc jest ledwie trochę większa niż maksymalne zużycie. To może być kłopot - ocenił Pawlak.
Jego zdaniem braki w energii najszybciej można uzupełnić fotowoltaiką, a czas realizacji takich inwestycji jest także najkrótszy.
"Nadchodzi czas prosumentów"
W opinii Pawlaka pozyskiwanie energii słonecznej przyczyni się do rozwoju rozproszonej energetyki oraz zwiększy liczbę prosumentów. - Nadchodzi czas prosumentów, czyli producentów i konsumentów energii zarazem - zaznaczył.
Inwestycje we własne ogniwa fotowoltaiczne i baterie słoneczne - tłumaczył - przyczynią się do obniżki rachunków za prąd oraz mogą podreperować nasz budżet na emeryturze.
- Może się okazać, że lepiej będzie zainstalować pieniądze w fotowoltaikę, zamiast w fundusze czy lokaty bankowe, które mogą wyparować. Będzie można także produkować energię elektryczną, nie oglądając się na rozwiązania systemowe, a wytworzona energia będzie lepszym dodatkiem do emerytury - dodał.
Nowe farmy
W Polsce powstała tylko jedna farma fotowoltaiczna, o mocy 1 MW. Inwestycja, zlokalizowana w Wierzchosławicach koło Tarnowa, kosztowała ponad 8,5 mln zł i produkuje energię na poziomie 940-950 MWh rocznie.
W 2013 roku ma się rozpocząć budowa czterech farm fotowoltaicznych w województwie podlaskim o łącznej mocy 4MW. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2014 rok.
Moc odnawialna
Według danych Urzędu Regulacji Energetyki łączna moc odnawialnych źródeł energii elektrycznej zainstalowanych w Polsce na koniec 2012 roku wyniosła 4,4 tys. MW. Był to wzrost o 1,3 tys. MW w porównaniu do roku poprzedniego.
Największy wskaźnik mocy zainstalowanej odnotowano w elektrowniach wiatrowych - ok. 2,5 tys. MW. Dalej znalazły się elektrownie wodne (ponad 960 MW), elektrownie biomasowe (820 MW), biogazownie (131 MW) i instalacje fotowoltaiczne (ok. 1,3 MW).
Udział energii z odnawialnych źródeł energii w krajowym zużyciu energii brutto wyniósł w 2012 roku 10,55 proc. wobec 8,27 proc. w 2011 roku i ponad 7 proc. w 2010 r.
Zgodnie z zobowiązaniami wobec UE, w 2020 roku udział energii ze źródeł odnawialnych ma wynieść w naszym kraju 15 proc.
Konferencję "Fotowoltaika - energia jutra" organizowała "Rzeczpospolita".
Autor: mm/rs / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock