Nad Wielkimi Jeziorami Ameryki Północnej należący do NASA satelita Terra zrobił zdjęcie obrazujące parowanie zbiorników wodnych. Zjawisko tworzy się, gdy nad umiarkowanie ciepłym zbiornikiem wodnym przemieszcza się masa zimnego i suchego powietrza, które skrapla się na skutek różnicy temperatur. Rozległe smugi wyglądają zjawiskowo na pokolorowanym przez naukowców zdjęciu.
6 stycznia zamontowany na należącym do NASA satelicie Terra spektroradiometr obrazujący średniej rozdzielczość zarejestrował różne rodzaje mgieł, chmur i śniegu nad północnoamerykańskimi Wielkimi Jeziorami.
Brzoskwiniowa mgła
Naukowcy agencji kosmicznej udostępnili dwa obrazy - w kolorach rzeczywistych oraz w barwach podkreślających różnice między zjawiskami atmosferycznymi. W kolorach rzeczywistych widać jedynie smugi chmur na tle zaśnieżonych terenów. W "pokolorowanej" wersji łatwiej zrozumieć, na co patrzymy. Naukowcy NASA w obrazie wyróżnili trzy różne kolory - biel, jasny pomarańcz i kolor brzoskwiniowy.
Dymiący mróz
Pierwszy oznacza śnieg, zaś na jasnopomarańczowo oznaczono unoszące się nad południowo-zachodnimi Stanami chmury ze zmrożonymi kryształkami lodu. Brzoskwiniowy kolor przyporządkowano do chmur mieszanych - zawierającyh zarówno krople wody, jak i kryształki lodu.
Brzoskwiniowe smugi mgły rozciągające się nad jeziorami to parowanie. Powstaje wskutek skraplania się pary wodnej znad cieplejszych zbiorników wodnych, takich jak np. Jezioro Górne (ang. Lake Superior) i Jezioro Michigan.
Autor: mb/mj / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA