W nocy z wtorku na środę oraz o poranku w środę czekają nas groźne zjawiska pogodowe. Alert RCB ostrzega o możliwości wystąpienia podtopień i przerw w dostawach prądu. Na południowym wschodzie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami. W wielu regionach obowiązują alerty pogodowe i hydrologiczne.
We wtorkowe popołudnie przez Polskę przechodzą burze. Przez województwo lubelskie przeszła trąba powietrzna, która zniszczyła 120 budynków.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia.
Alert RCB
Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zdecydował o wysłaniu Alertu RCB z ostrzeżeniem dla osób przebywających w 61 powiatach. "Możliwe lokalne podtopienia i przerwy w dostawie prądu" - czytamy w tweecie RCB.
Uwaga #AlertRCB ‼️
— RCB (@RCB_RP) May 21, 2019
Intensywne opady deszczu i burze prognozuje #IMGW w południowo-wschodniej Polsce. Dyrektor #RCB zdecydował o wysłaniu Alertu RCB z ostrzeżeniem dla osób przebywających w 61 powiatach. Możliwe lokalne podtopienia i przerwy w dostawie prądu. pic.twitter.com/cWdrUhSC33
Czym jest alert RCB
Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę. Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.
Ostrzeżenia IMGW trzeciego stopnia
Tej nocy i o poranku najgroźniejsza sytuacja będzie panować na południowym wschodzie kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki wydał alerty trzeciego, najwyższego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami. Synoptycy prognozują występowanie opadów okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Łącznie z opadami, które wystąpiły we wtorek, suma opadów do końca ważności ostrzeżenia, czyli do godziny 10 w środę, miejscami może wynieść nawet 130 litrów wody na metr kwadratowy. W trakcie opadów deszczu możliwe są burze z porywami wiatru osiągającymi prędkość do 60 kilometrów na godzinę.
Ostrzeżeniem objęto następujące województwa:
- podkarpackie, w powiatach: mieleckim, kolbuszowskim, tarnobrzeskim, Tarnobrzeg, dębickim, ropczycko-sędziszowskim;
- małopolskie, w powiatach: tarnowskim, Tarnów, dąbrowskim;
- świętokrzyskie, w powiatach staszowskim i buskim.
Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia
Są też regiony, gdzie wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. Obowiązują w następujących regionach województw (z wyłączeniem tych, gdzie obowiązuje alert trzeciego stopnia):
- świętokrzyskiego (w powiatach: ostrowieckim, opatowskim, sandomierskim);
- małopolskiego;
- podkarpackiego;
- śląskiego (w powiatach: Jaworznie, Mysłowicach, bieruńsko-lędzińskim, Tychach, pszczyńskim, Jastrzębiu-Zdroju, cieszyńskim, bielskim, Bielsku-Białej, żywieckim).
Na tych terenach prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów miejscami wynosi od 40 do 80 litrów na metr kwadratowy. W trakcie opadów deszczu możliwe są burze z porywami wiatru do 60 kilometrów na godzinę.
Alerty obowiązują do godziny 10 w środę.
Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia
W wielu regionach obowiązują nadal ostrzeżenia niższego, pierwszego stopnia.
Na terenie województw: lubelskiego (powiaty: kraśnicki, janowski, biłgorajski, zamojski, Zamość, tomaszowski, hrubieszowski), warmińsko-mazurskiego i podlaskiego IMGW ostrzega przed opadami deszczu od 20 do 30 litrów na metr kwadratowy. W ich trakcie możliwe są burze z porywami wiatru do 65 kilometrów na godzinę. Miejscami może spaść grad. Ostrzeżenia dla województwa lubelskiego obowiązują do godziny 3 we wtorek, dla pozostałych - do godziny 23 we wtorek.
Na terenie województw: świętokrzyskiego i śląskiego (w powiatach nieobjętych alertami drugiego i trzeciego stopnia) występuje zagrożenie opadami deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Wysokość opadów wyniesie miejscami od 30 do 50 litrów na metr kwadratowy. Możliwe są również burze z porywami wiatru do 60 km/h. Ostrzeżenia w woj. świętokrzyskim obowiązują do godziny 23 we wtorek, a w śląskim do godz. 10 w środę.
W województwach: pomorskim i kujawsko-pomorskim przewiduje się burze z opadami deszczu w granicach 20 litrów na metr kwadratowy oraz porywami wiatru do 80 km/h. Ostrzeżenia obowiązują do godz. 23 we wtorek.
W województwach: wielkopolskim, łódzkim, opolskim i dolnośląskim mogą pojawić się burze z opadami deszczu, lokalnie gradu. Wielkość opadów wyniesie od 15-30, a lokalnie do 35-50 litrów na metr kwadratowy. Wiatr w porywach powieje z prędkością do 70 km/h. W województwach dolnośląskim i opolskim ostrzeżenia obowiązywać będą do godziny 21 w środę, a w województwach wielkopolskim i łódzkim - do północy we wtorek.
Ostrzeżenia hydrologiczne IMGW
Synoptycy IMGW wydali również ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia dla południowo-wschodnich regionów Polski. Obowiązują na terenie województw:
- lubelskiego, w zlewni Wieprza oraz Bugu po Krzyczew;
- podkarpackiego, w zlewni Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka;
- świętokrzyskiego, w zlewni Nidy, Czarnej, Koprzywianki i Kamiennej;
W tych trzech województwach związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu (również o charakterze burzowym) spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych;
- małopolskiego. Ze względu na prognozowane intensywne opady deszczu (również o charakterze burzowym) w zlewniach Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy i na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych (szczególnie w południowej części województwa). Na Białce w Trybszu spodziewany jest wzrost poziomu wody powyżej stanu ostrzegawczego z możliwością przekroczenia stanu alarmowego;
- śląskiego. Intensywne opady deszczu mogą przyczynić się do wzrostu poziomu wody w strefie stanów średnich i do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w zlewniach Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i Soły. Na Brynicy w Brynicy spodziewany jest dalszy wzrost poziomu wody powyżej stanu ostrzegawczego z możliwością przekroczenia stanu alarmowego.
Ostrzeżenia hydrologiczne są ważne do środy do godziny 12.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia?
Alert trzeciego stopnia przewiduje wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?
Według definicji IMGW, alert drugiego stopnia oznacza wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?
Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?
Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że obserwowany lub prognozowany stan wody w rzekach przekracza stan ostrzegawczy, ale nadal jest poniżej stanu alarmowego.
Uwaga #AlertRCB Intensywne opady deszczu i burze prognozuje #IMGW w południowo-wschodniej Polsce. Dyrektor #RCB zdecydował o wysłaniu Alertu RCB z ostrzeżeniem dla osób przebywających w 61 powiatach. Możliwe lokalne podtopienia i przerwy w dostawie prądu.
Autor: ml,dd//rzw,aw / Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl