Intensywny trening kolarski wymaga porządnej regeneracji. Fizjoterapeuta Jakub Lizak wyjaśnia w magazynie "M jak mężczyzna", jak pomóc naszym mięśniom, a przez to naszemu organizmowi, wrócić do formy.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Po treningu na rowerze nasze mięśnie wymagają odpoczynku. Dobrym i najprostszym sposobem na ich regenerację jest basen, ciepła woda i sauna. - Dzięki nim mięśnie zredukują swoje napięcie i szybciej usuną kwas mlekowy, który jest główną przyczyną zakwasów, czyli zmęczenia powysiłkowego - tłumaczy fizjoterapeuta Jakub Lizak.
Masaż na kontuzje
W wypadku kontuzji działanie musi być ukierunkowane na konkretny problem. Dobrą formą terapii jest masaż tkanek głębokich.
- Dobieramy w nim selektywnie mięśnie, które potrzebują rozluźnienia, nadając im właściwą konsystencję, właściwą długość i przez to minimalizując ból - mówi Lizak.
Plastrowanie dynamiczne
Zabiegiem, który będzie wspomagał pracę mięśni i rozluźniał je po wysiłku, jest plastrowanie dynamiczne. To metoda wymyślona w Japonii. Polega na oklejaniu ciała plastrami różnych kolorów.
- Plastry w zależności od aplikacji albo wzmacniają pracę mięśnia albo rozluźniają mięsień po wysiłku. Są też dobrym sposobem na problemy, które dotykają profesjonalnych kolarzy, czyli żylaki i odprowadzanie płynów z kończyn dolnych, bo poprawiają drenaż - wyjaśnia fizjoterapeuta.
Autor: mar/map / Źródło: TVN Meteo Active