Prawie każdy wie, że nie należy pisać smsów podczas prowadzenia samochodu i że trzeba się rozglądać przy przechodzeniu przez jezdnię. Czasami jednak zdarza się, że życie stawia nas w trudnej sytuacji i nie wiemy jak się zachować. Okazuje się, że wiele zagrażających życiu problemów można rozwiązać w bardzo prosty sposób.
Poznaj kilka przydatnych zachowań i trików, które sprawią, że wyjdziesz cało z każdej sytuacji.
Nie da się używać telefonu i iść
Jest to spowodowane tym, że nasz mózg nie jest w stanie połączyć tych dwóch czynności. Używając telefonu i idąc, musimy co jakiś czas spoglądać na drogę lub przed siebie.
Doradca ds. bezpieczeństwa Murali Krishnan zaznacza, że zarówno chodzenie, jak i korzystanie z telefonu komórkowego wymagają wysiłku poznawczego i myślenia. W rezultacie, nie możemy w pełni skoncentrować się na obu tych czynnościach w tym samym czasie. Tak samo jest z chodzeniem i żuciem gumy do żucia.
Przez to, że nie da się skoncentrować dobrze na żadnej z czynności, można doświadczyć "ślepoty nieuwagi", czyli zobaczyć obiekt, ale nie zarejestrować, że jest to samochód, który pędzi prosto na nas.
Wyeliminuj "martwe pole", dobrze ustawiając lusterka
Czasami zdarza się, że podczas jazdy i patrzenia w boczne lusterka, nie widzimy samochodu, który jest na pasie obok nas i znajduje się w tzw. martwym polu. Okazuje się, że aby uniknąć stłuczki, wystarczy odpowiednio ustawić lusterka samochodowe.
Należy wyregulować je tak, by ledwo było w nich widać boki własnego samochodu. To prosty trik, a może uchronić przed niebezpiecznym wypadkiem na drodze.
Mokremu trudniej się ogrzać
Jak zauważa Ian Lavoie z serwisu Quora, jest pewien związek między byciem mokrym i marznięciem, tak samo jak z byciem suchym i ogrzewaniem się. Kiedy nasza skóra jest sucha, łatwiej jest się ogrzać. Jeśli więc przemokło nam ubranie lub buty, aby szybciej podnieść temperaturę, należy najpierw zdjąć z siebie mokre rzeczy.
Aby mieć pewność, że w chłodnych warunkach temperatura ciała nie spada zbyt szybko, dodatkowo należy inwestować w ubrania wykonane z wełny, zamiast bawełny. Wełna wchłania bowiem więcej płynów, przez co wilgoć nie utrzymuje się na skórze. O ile to możliwe, najlepiej jest jednak starać się pozostawać suchym.
Nie jedz śniegu, gdy chce ci się pić
Nasz organizm zużywa dużo energii, by przekształcić materię z jednego stanu w drugi, zaznacza Lavoie. Oznacza to, że gdy jest nam zimno, nie powinniśmy jeść śniegu. Uzyskalibyśmy w ten sposób niewielkie nawodnienie i jednocześnie stracilibyśmy dużo cennego dla organizmu ciepła.
Dodatkowo w śniegu odkładają się liczne zanieczyszczenia z powietrza i nie tylko, więc z tego względu spożywanie go także nie jest najlepszym pomysłem.
Chwyt Heimlicha można przeprowadzić samemu
Ten mogący uratować życie zabieg wielu osobom jest znany z zasad pierwszej pomocy. Gdy ktoś się zadławi, należy stanąć za nim i obejmując go, naciskać złączonymi dłońmi na przeponę. Zawsze jednak uczono nas, że ktoś musi wykonać ten manewr. Okazuje się jednak, że sami także możemy sobie pomóc.
Naman Mitruka z Indyjskiego Instytutu Technologii w Kharagpur tłumaczy, jak wykonać manewr Heimlicha na sobie:
1. Należy złożyć swoją silniejszą rękę w pięść i położyć ją na brzuchu poniżej klatki piersiowej i powyżej pępka
2. Drugą dłoń należy położyć na pięści, by naciskać mocniej i bardziej zdecydowanie
3. Należy wziąć zamach i stanowczo uderzyć pięścią w wyznaczony wcześniej obszar, w rejonie przepony (w górnej części brzucha), a następnie powtórzyć to kilkakrotnie, aż do momentu, gdy obiekt, który utknął nam w gardle wypadnie.
Ograniczenia ludzkiego ciała zaklęte w trójce
Jak zauważa Ruchin Agarwal, podróżnik z New Delhi, osoby zajmujące się survivalem używają pewnej zasady, jeśli chodzi o granice ludzkiego organizmu. Dotyczy ona liczby trzy.
Ludzie mogą na ogół wytrzymać trzy minuty bez powietrza, trzy godziny bez schronienia w ekstremalnych warunkach, trzy dni bez wody i trzy tygodnie bez jedzenia.
Co robić, gdy zapali się olej
Wiele osób odruchowo do gaszenia ognia używa wody, jednak, jak zauważa Agarwal, w tym przypadku nie należy tego robić. Gdy polewamy płonący tłuszcz wodą, jej cząsteczki opadają na dno naczynia, natychmiast odparowują i sprawiają, że płomienie strzelają w górę i stają się jeszcze wyższe.
Zamiast więc polewać płonący garnek wodą, należy odciąć źródło ciepła, wyłączając palnik i ugasić płomienie przykrywając naczynie, zatrzymując dopływ tlenu.
Poproś o pomoc konkretną osobę
To dobrze znana zasada bezpieczeństwa, o której w nerwowych sytuacjach często zapominamy. Podczas jakiegokolwiek wypadku, czy zranienia w miejscu publicznym, należy wydawać polecenia konkretnym osobom. Często wokół takiego zdarzenia zbiera się tłum gapiów, ale gdy ktoś krzyczy, wzywając o pomoc, nikt z obserwujących nie reaguje, bo każdy myśli, że inna osoba pomoże.
Wydając polecenia bezpośrednio do konkretnych osób, ludzie czując odpowiedzialność, zaczynają działać i pomagają.
Czasami zdarza się, że można wyjść cało nawet z najtrudniejszej sytuacji. Dotyczy to jednak nie tylko ludzi, ale także zwierząt. Doskonale pokazuje to zdarzenie nagrane we włoskim Neapolu, gdzie na poboczu jednej z dróg, rozegrała się niezwykła bitwa. Jedną z jej stron był wygłodniały wąż, który schwytał bezbronne szczurze maleństwo. Drugą - zdesperowana szczurza mama, która chciała uratować swoje dziecko.
Autor: zupi/aw / Źródło: IFL Science, TVN Meteo