Daleko na północy Kanady naukowcy odkryli bakterię zdolną przetrwać skrajne ujemne temperatury, zachowując funkcje życiowe w warunkach podobnych do marsjańskich. - Jestem dumny z tej bakterii - mówi jeden z badaczy.
Naukowcy z McGill University są zachwyceni swoim odkryciem. Odkrycie z kanadyjskiej Arktyki pozwala projektować przyszłe poszukiwania życia np. na Marsie, gdzie również są tereny wiecznej zmarzliny.
Organizm niezdolny do zamarzania
Planococcus halocryophilus to bakteria, która żyje w wiecznej zmarzlinie, i jest zdolna rozmnażać się nawet przy minus 25 st. C. Zbadanie jej genomu dało zaskakujące wyniki. Okazało się, że nasycone kwasy tłuszczowe, niezalecane w ludzkiej diecie, dla bakterii są cennym składnikiem.
To właśnie dzięki nim są w stanie przeżyć w tak zimnym i słonym środowisku. Bakterie wytworzyły błonę komórkową, produkującą molekuły nieprzepuszczające soli do organizmu. Te same molekuły nie dopuszczają także do zamarzania. Dzięki temu są w stanie przetrwać w bardzo niskich temperaturach, w środowisku, gdzie stężenie soli jest pięciokrotnie wyższe niż w Morzu Martwym.
Źródło wiedzy o życiu
- Jestem dumny z tej bakterii - przyznaje ze śmiechem Lyle White. - Jest naszym mistrzem wytrzymałości, żyjąc w takich warunkach. Możemy się wiele nauczyć od tego mikroba. Dzięki niemu możemy trafniej przewidzieć, jak mogłoby wyglądać życie na innych planetach.
Zbadanie bakterii jest też krokiem milowym w pracach nad szukaniem życia na Marsie, gdzie również występuje wieczna zmarzlina. Choć naukowcy prowadzili badania, testując m.in. czy mikroby byłyby zdolne przetrwać ciśnienie panujące na Czerwonej Planecie, żaden organizm nie był już zdolny do zachowania funkcji życiowych w tak niskiej temperaturze.
Organizm odkrył zespół kierowany przez prof. Lyle Whyte i jego koleżankę, dr. hab. Nadię Mykytczuk. Została znaleziona podczas badań wyspy Ellesmere'a, z której pobrano blisko 200 próbek odwiertów wiecznej zmarzliny. Ta należąca do Kanady wyspa znajduje się w Archipelagu Arktycznym, na Oceanie Arktycznym. Jest najbardziej wysuniętą na północ kanadyjską wyspą.
Autor: mb/rs / Źródło: science daily