Daleko na p贸艂nocy Kanady naukowcy odkryli bakteri臋 zdoln膮 przetrwa膰 skrajne ujemne temperatury, zachowuj膮c funkcje 偶yciowe w warunkach podobnych do marsja艅skich. - Jestem dumny z tej bakterii - m贸wi jeden z badaczy.
Naukowcy z McGill University s膮 zachwyceni swoim odkryciem. Odkrycie z kanadyjskiej Arktyki pozwala projektowa膰 przysz艂e poszukiwania 偶ycia np. na Marsie, gdzie r贸wnie偶 s膮 tereny wiecznej zmarzliny.
Organizm niezdolny do zamarzania
Planococcus halocryophilus to bakteria, kt贸ra 偶yje w wiecznej zmarzlinie, i jest zdolna rozmna偶a膰 si臋 nawet przy minus 25 st. C. Zbadanie jej genomu da艂o zaskakuj膮ce wyniki. Okaza艂o si臋, 偶e nasycone kwasy t艂uszczowe, niezalecane w ludzkiej diecie, dla bakterii s膮 cennym sk艂adnikiem.
To w艂a艣nie dzi臋ki nim s膮 w stanie prze偶y膰 w tak zimnym i s艂onym 艣rodowisku. Bakterie wytworzy艂y b艂on臋 kom贸rkow膮, produkuj膮c膮 moleku艂y nieprzepuszczaj膮ce soli do organizmu. Te same moleku艂y nie dopuszczaj膮 tak偶e do zamarzania. Dzi臋ki temu s膮 w stanie przetrwa膰 w bardzo niskich temperaturach, w 艣rodowisku, gdzie st臋偶enie soli jest pi臋ciokrotnie wy偶sze ni偶 w Morzu Martwym.
殴r贸d艂o wiedzy o 偶yciu
- Jestem dumny z tej bakterii - przyznaje ze 艣miechem Lyle White. - Jest naszym mistrzem wytrzyma艂o艣ci, 偶yj膮c w takich warunkach. Mo偶emy si臋 wiele nauczy膰 od tego mikroba. Dzi臋ki niemu mo偶emy trafniej przewidzie膰, jak mog艂oby wygl膮da膰 偶ycie na innych planetach.
Zbadanie bakterii jest te偶 krokiem milowym w pracach nad szukaniem 偶ycia na Marsie, gdzie r贸wnie偶 wyst臋puje wieczna zmarzlina. Cho膰 naukowcy prowadzili badania, testuj膮c m.in. czy mikroby by艂yby zdolne przetrwa膰 ci艣nienie panuj膮ce na Czerwonej Planecie, 偶aden organizm nie by艂 ju偶 zdolny do zachowania funkcji 偶yciowych w tak niskiej temperaturze.
Organizm odkry艂 zesp贸艂 kierowany przez prof. Lyle Whyte i jego kole偶ank臋, dr. hab. Nadi臋 Mykytczuk. Zosta艂a znaleziona podczas bada艅 wyspy Ellesmere'a, z kt贸rej pobrano blisko 200 pr贸bek odwiert贸w wiecznej zmarzliny. Ta nale偶膮ca do Kanady wyspa znajduje si臋 w Archipelagu Arktycznym, na Oceanie Arktycznym. Jest najbardziej wysuni臋t膮 na p贸艂noc kanadyjsk膮 wysp膮.
Autor: mb/rs / 殴r贸d艂o: science daily