Zdaniem ekspertów to jedna z najwyższych fal, jakie kiedykolwiek udało się zarejestrować na półkuli południowej. Jej wysokość można porównać do wysokości sześciopiętrowego budynku.
Falę na Pacyfiku zmierzyła boja, która znajduje się około 650 kilometrów na południe od Nowej Zelandii. Ściana wody miała wysokość aż 19,4 metra.
- To jedna z najwyższych fal, jakie kiedykolwiek zarejestrowano na półkuli południowej - powiedział w rozmowie z CNN Tom Durrant, główny oceanograf MetOcean Solutions.
Firma zainstalowała boję obserwacyjną na zlecenie nowozelandzkich sił zbrojnych.
"Morskie Himalaje"
Fala powstała najprawdopodobniej w wyniku silnego sztormu. Stałe wiatry zachodnie oraz brak bariery w postaci lądu sprawiają, że w południowej części Oceanu Spokojnego panują idealne warunki do powstawania gigantycznych fal.
- Fale południowego Pacyfiku często są określane przez żeglarzy jako "morskie Himalaje". Mamy na ich temat niewielką wiedzę i trudno je przewidzieć. Boje obserwacyjne scharakteryzują obecnie występujące fale, co może pomóc nam w ocenie, jak dobrze nasze urządzenia potrafią je przewidzieć - powiedziała Sally Garrett z nowozelandzkich sił zbrojnych.
Dane pomogą między innymi zaprojektować statek patrolowy dla nowozelandzkiej marynarki wojennej.
Surf\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'s up! Wayyy up: 64-foot monster wave recorded in Southern Ocean @CNNI https://t.co/AfBKTsCCqG
— MetOcean Solutions (@MetOceanNZ) 22 maja 2017
Odpowiednie rozmieszczenie
Jak zaznaczył Durrant, boja dokonała tak dobrego i dokładnego pomiaru dzięki temu, że była ustawiona w odpowiednim miejscu.
- Nie tylko przetrwała tak wysoką falę, ale jeszcze dokonała tak dokładnego pomiaru w trudnym i rzadko badanym rejonie południowego Pacyfiku - powiedział badacz . - W trakcie zimy fale na południu Oceanu Spokojnego są ogromne, osiągają średnio 5-10 metrów. Pojedyncze mogą być nawet dwukrotnie wyższe - dodał.
- Jesteśmy podekscytowani perspektywą umieszczenia kolejnych w innych częściach oceanu - mówił Durrant.
Autor: ao/ja / Źródło: edition.cnn.com, nzherald.co.nz, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock