Naukowcy ogłosili, że nowa burzowa stolica świata znajduje się w Wenezueli. Odkryto ją dzięki czujnikowi wyładowań atmosferycznych LIS.
Nową stolicę wyznaczono dzięki danym pozyskanym dzięki jednej z misji NASA - Misji Pomiaru Deszczów Tropikalnych (ang. Tropical Rainfall Measuring Mission). Zostało nią jezioro Maracaibo znajdujące się w Wenezueli.
Według najnowszych badań w ciągu roku na kilometr kwadratowy pojawiają się tam 233 wyładowania. Wcześniej za miejsce, w którym burze są najczęstsze, uważano afrykańską Kotlinę Konga.
16 lat obserwacji
Aby odkryć miejsca o największej aktywności burzowej, naukowcy wykorzystali dane z 16-letnich obserwacji wykonanych za pomocą optycznego czujnika obrazowania wyładowań LIS (ang. Lightning Imaging Sensor).
Urządzenie wychwytuje rozkład i zmienność wyładowań. LIS posiada wyspecjalizowany system szybkiego przetwarzania obrazu, dzięki któremu może śledzić zmiany aktywności burzowej w górnej części chmur. Obserwacja w bliskiej podczerwieni pozwala na rejestrowanie nawet słabych wyładowań w ciągu dnia.
- Teraz możemy bardzo szczegółowo obserwować zagęszczenie wyładowań atmosferycznych w skali globalnej - mówi Richard Blakeslee, naukowiec projektu LIS z Centrum Lotów Kosmicznych imienia George’a C. Marshalla. - Lepsze zrozumienie aktywności burzowej na świecie pozwala decydentom, agencjom rządowym i zarządcom na podejmowanie bardziej świadomych decyzji odnośnie pogody i klimatu - dodaje.
Blakeslee wraz z innymi badaczami burz chciał dowiedzieć się, gdzie i kiedy najczęściej pojawiają się wyładowania. Pomagali mu naukowcy z brazylijskiego Uniwersytetu w Sao Paulo oraz amerkańskich uniwersytetów Maryland i Alabama w Huntsville oraz z amerykańskiej Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA).
Wyjątkowe warunki
- Jezioro Maracaibo ma wyjątkowe położenie geograficzne i klimat idealny do rozwoju burz - mówi Dennis Buechler z Uniwersytetu Alabama w Huntsville.
Buechler zaznacza też, że ten zbiornik wodny był znany naukowcom zajmującym się burzami już wcześniej. Akwen położony w północno-zachodniej Wenezueli wzdłuż fragmentu pasma górskiego Andów jest największym jeziorem Ameryki Południowej. Bardzo często burze występują tam nocą, gdy rozwija się bryza górska i masy powietrza spływają nad ciepły, wilgotny obszar zbiornika. Tak wyjątkowe warunki sprawiają, że występuje tam silna konwekcja (gwałtowny ruch powietrza generowany różnicą temperatur), co skutkuje 297 nocnymi burzami w ciągu roku. Najwięcej występuje ich we wrześniu.
Afryka w czołówce
Według najnowszego opracowania, Afryka pozostaje kontynentem o największej aktywności burzowej. Znajduje się tam sześć miejsc, w których burze występują najczęściej. Większość z tych lokalizacji to okolice Jeziora Wiktorii i innych jezior wzdłuż Wielkiego Rowu Wschodniego (części Wielkich Rowów Afrykańskich), a ich położenie jest bardzo podobne do położenia Jeziora Maracaibo.
Badania potwierdziły także, że duża aktywność burzowa występuje nad lądami, a nad oceanami jest ona znacznie słabsza. W ciągu doby najwięcej błyskawic pojawia się po południu.
Autor: zupi/map / Źródło: NASA, Wikipedia
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock