Naukowcy przeprowadzili eksperyment na myszach, podczas którego udało się im zmodyfikować czaszkę zwierzęcia bez dodatkowego kaleczenia. Uczeni mają nadzieję, że wyniki badania pozwolą w przyszłości uda korygować wady twarzoczaszki u ludzi.
Zespół ekspertów z Joint Genome Institute, pracującego przy Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, rozpoczął niedawno badania, które pomogą zrozumieć naukowcom, dlaczego ludzkie twarze tak bardzo się od siebie różnią.
Dotychczas uczeni zidentyfikowali już tysiące fragmentów DNA, które są odpowiedzialne za to, w jaki sposób kształtują się rysy twarzy. Badacze dostrzegli też, że jeśli wprowadzi się niewielką ingerencję w materiał genetyczny, można nieco zmienić kształt twarzy.
Eksperyment na myszach
Naukowcy przeprowadzili eksperyment na myszach, jednak twierdzą, że rezultaty tego doświadczenia z pewnością można będzie odnieść do ludzi. - Gdzieś tam (w ludzkim DNA) musi być plan, według którego kształtuje się nasza twarz - powiedział prof. Axel Visel.
Wzmacniacze okazały się najważniejsze
Eksperci przeanalizowali DNA myszy. Okazało się, że w genomie tych zwierząt istnieją cztery tysiące wzmacniaczy, które najprawdopodobniej odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu się ich wyglądu. Po kolejnej selekcji pozostało już jedynie 200 wzmacniaczy. W następnym etapie badania wykluczono 3 wzmacniacze.
W kolejnej fazie eksperymentu badacze obserwowali, co stało się z twarzą, a raczej pyszczkiem, myszy. - Myszy wyglądały zupełnie normalnie, tak naprawdę ludziom bardzo trudno jest dostrzec jakąś różnicę - wyjaśnił Prof Visel.
Zmiany zaobserwowane dzięki tomografii komputerowej
Naukowcy wykorzystali więc tomografię komputerową, żeby zobaczyć, czy doszło do modyfikacji. - Przeskanowaliśmy głowy myszy, mogliśmy dzięki temu precyzyjnie określić kształt ich czaszek.
Okazało się, że w czaszkach zwierząt zaszły zmiany. Myszy, którym zmieniono wygląd, miały dłuższe bądź krótsze, węższe lub szersze pyszczki. Co ciekawe, w wyniku usunięcia wzmacniaczy nie doszło do powstania żadnej wady.
W przyszłości uda się wykluczyć chorobę?
Eksperci wierzą, że jeśli dokładnie zrozumieją istotę tego procesu, będą mogli dowiedzieć się, w jaki sposób wykształcają się wrodzone wady u dzieci. - Istnieje wiele rodzajów wrodzonych wad twarzoczaszki, z których najbardziej popularnymi są rozszczep wargi i podniebienia. Następstwa tych wad są bardzo poważne. Mają wpływ na karmienie, mowę, oddychanie, czasami wymagają poważnej operacji. Nie wspominając o konsekwencjach psychicznych - dokończył naukowiec.
Niektóre z tych wad spowodowane są przez mutacje genetyczne, dlatego naukowcom zależy na zrozumieniu mutacji, by w przyszłości można było im zapobiegać.
Wyniki pracy naukowców zostały opublikowane w "Science".
Autor: kt/ja / Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Roy Kaltschmidt