Naukowcy odnotowali na Alasce najwyższy poziom opadów śniegu od ponad 1200 lat. - Musieliśmy dwukrotnie weryfikować wynik, aby upewnić się, że jest poprawny - mówił jeden z autorów badań.
Opady śniegu na szczycie pasma górskiego Alaski powiększyły się dwukrotnie od czasów epoki przemysłowej. Dowodzi to, że w tym regionie postępują zmiany klimatyczne, które powodują wzrost opadów.
Badania przeprowadzone przez naukowców z Dartmouth College, Uniwersytetu w Maine i Uniwersytetu w New Hampshire, pokazują, że aktualny poziom opadów śniegu na Alasce jest najwyższy od ponad 1200 lat. Średnio warstwa śniegu, która spadła w ciągu roku, wyniosła około 5,5 metra. Natomiast w latach 1600-1840 było to niecałe 2,5 metra. Wcześniejsze wartości widać na poniższym wykresie.
Badanie zostało oparte na analizie dwóch próbek rdzeni lodowych z Alaski, których umiejscowienie pozwoliło na odtworzenie warunków sprzed setek lat. Są to próbki z wieloletniej akumulacji śniegu i lodu, które uwięziły między innymi osady pochodzące z różnych okresów. Dzięki nim możliwe jest odczytanie informacji o klimacie w przeszłości.
- Byliśmy wstrząśnięci, gdy zobaczyliśmy, jak bardzo wzrosły opady śniegu - powiedział Erich Osterberg, naukowiec zajmujący się badaniami tego regionu.
- Musieliśmy dwukrotnie weryfikować wynik, aby upewnić się, że jest poprawny - dodał.
Ocean a klimat
Badania sugerują, że ocieplenie się oceanów, przyczyniło się do wzrostu opadów śniegu. Główną przyczyną był wzmożony przepływ ciepłego, wilgotnego powietrza w kierunku północnym.
- Na północnym Pacyfiku dostrzegamy sygnały ocieplania się oceanów - dodał Dominic Winski, pracownik naukowy z Dartmouth, główny autor raportu. - Klimat zimowy na północnym Pacyfiku jest zupełnie inny niż 200 lat temu - dodał.
Przyczyna?
Naukowcy od dawna twierdzili, że dwutlenek węgla i emisja innych zanieczyszczeń przemysłowych napędzają ocieplanie się klimatu Ziemi.
Ale naukowcy dopiero niedawno zaczęli szczegółowo analizować i opisywać, w jaki sposób zmiany klimatyczne mogą wpływać na regionalne modele opadów. W niektórych przypadkach ich konsekwencje są niszczycielskie.
Na początku grudnia grupa naukowców prowadzona przez niekomercyjną grupę badawczą Climate Central opublikowała raport, który informuje, że zmiany klimatyczne znacząco przyczyniły się do niezwykle intensywnych opadów z huraganu Harvey, który tym samym doprowadził do podtopień w Houston w sierpniu oraz wrześniu, a także doprowadził do miliardów dolarów strat.
Zobacz materiał archiwalny o podróży po Alasce. Adrian Gronek przeszedł ponad tysiąc kilometrów w cztery miesiące. Finalnie udało się mu przejść odcinek 830 km drogi Dalton Highway w 14 dni:
Autor: wd, sj/aw / Źródło: Reuters, źródło głównego zdjęcia: NASA/Jeremy Harbeck