Ocieplenie otworzyło szlak wokół Rosji. Ale tłoku na razie tam nie ma

Tak zmniejszał się arktyczny lód latem 2013 roku
Tak zmniejszał się arktyczny lód latem 2013 roku
NASA Goddard's Scientific Visualization Studio/Cindy Starr
Tak zmniejszał się arktyczny lód latem 2013 rokuNASA Goddard's Scientific Visualization Studio/Cindy Starr

Zmiany klimatyczne skutkujące kurczeniem się pokrywy arktycznego lodu morskiego sprawiły, że otworzyła się droga morska łącząca Europę z Pacyfikiem. Statki, które w ostatnich miesiącach przeprawiły się Przejściem Północno-Wschodnim, zaoszczędziły sporo czasu i paliwa. Jednak według ekspertów słabe przygotowanie szlaku, podwyższone koszty ubezpieczeń i rygorystyczne przepisy ochrony środowiska zniechęcą przewoźników.

Przejście Północno-Wschodnie to szlak morski biegnący biegnąca wzdłuż północnych brzegów Eurazji, przez Morze Barentsa, Karskie Wrota, Morze Karskie, Cieśninę Wilkickiego, Morze Łaptiewów, Morze Wschodniosyberyjskie, Cieśninę De Longa, Morze Czukockie i Cieśninę Beringa.

Mniej lodu...

Jednak panujące na nim trudne warunki pogodowe - w tym temperatury, które mogą spadać nawet do -40 czy -50 st. C - sprawiały, że ruch morski ograniczał się tam głównie do małych frachtowców i lodołamaczy obsługujących małe społeczności w północnej Norwegii czy Rosji.

Ostatnio na skutek zmian klimatycznych pokrywa lodowa na szlaku się zmniejszyła, umożliwiając swobodniejszy przepływ po zmrożonych do niedawna wodach. Jednak armatorzy planujący taki rejs wciąż muszą liczyć się liczyć się z problemami. Luźniejszy lód oznacza liczniejsze występowanie gór lodowych, a zderzenie z takim obiektem grozi uszkodzeniem statku. Aby utrzymać dobre warunki żeglugowe, na trasie musiałyby stale pracować duże lodołamacze.

...ale nie problemów

- Poważne obawy dotyczące bezpieczeństwa i nawigacji pozostają przeszkodą dla żeglugi handlowej Przejściem Północno-Wschodnim, mimo ostatnich medialnych doniesień - przyznał Richard Hurley, starszy analityk wydawnictwa morskiego IHS Maritime.

Jak wyjaśnił, ze względu na obecność lodu przebieg trasy wciąż podlega wahaniom, a na wielu obszarach wciąż nie można poruszać się bezpiecznie bez obecności dużych lodołamaczy, które muszą asystować statkom przy pokonywaniu odcinków z największą ilością lodu.

Kuszące oszczędności

W zeszłym miesiącu Przejściem Północno-Wschodnim przeprawił się masowiec przewożący węgiel z Kanady do Finlandii. Według armatora wybór nowej trasy pozwolił zaoszczędzić około 80 tysięcy dolarów na paliwie i skrócił czas rejsu o tydzień.

Spore, sięgające prawdopodobnie setek tysięcy dolarów oszczędności uzyskał też największy światowy dystrybutor oleju - Vitol, którego tankowce również przepłynęły z Azji do Europy korzystając z Przejścia Północno-Wschodniego. Podobne rejsy odbyły statki transportujące gaz ziemny.

Bez lodołamaczy ani rusz

Jednak Richard Hurley zaznaczyła, że sierpniowa przeprawa transportowca Yong Sheng z Chin do Europy była możliwa tylko dzięki pomocy największego na świecie lodołamacza 50 Let Pobiedy, napędzanego energią jądrową. Umożliwił on kontenerowcowi przepłynięcie przez Morze Łaptiewów. Jednak na całym szlaku jednocześnie dostępne były tylko cztery duże lodołamacze.

Czym może się skończyć przeprawa bez ich asysty, pokazał przypadek niewielkiego rosyjskiego tankowca. Podczas wrześniowego rejsu Przejściem na Morzu Karskim jego kadłub został przedziurawiony przez lód. - Mimo że uszkodzenia były niewielkie i nie spowodowały zanieczyszczenia, incydent pokazał, jak krucha jest możliwość pomocy - podkreślił Hurley.

Wysokie ryzyko, wysokie koszty

- Wszystkie te nieodłączne niebezpieczeństwa i obawy dotyczące potencjalnego zanieczyszczenia Arktyki przeważają nad oszczędnością czasu i kosztów przy rozpatrywaniu utrzymywania komercyjnej żeglugi na tym szlaku - podsumował.

Również według ubezpieczycieli korzystanie z Przejścia Północno-Wschodniego jest na razie zbyt ryzykowne, by mogło być obsługiwane przez standardowe polisy. - Statki nie są gotowe, brakuje wyposażenia wspierającego i infrastruktury portowej, a ryzyko nie zostało określone wystarczająco dokładnie, by właściwie wyliczyć koszty ubezpieczenia - ocenił Michael Frodl z amerykańskiej firmy doradczej C-Level Maritime Risks.

Dłużej, ale więcej rynków

Według ekspertów mimo oszczędności czasu i kosztów paliwa korzystanie z arktycznej trasy niekoniecznie musi być opłacalne. - Południowy szlak, nawet jeśli dłuższy, zawsze będzie miał tę zaletę, że można obsłużyć liczne rynki za jednym zamachem. Pomyślmy o Bliskim Wschodzie, o możliwości przejścia przez Cieśninę Malakka do Australii i Nowej Zelandii, a także przez Półwysep Arabski do wschodniej Afryki. A do tego dochodzą jeszcze pętle po morzach Czarnym i Śródziemnym - zwrócił uwagę Jan Tiedemann, analityk z firmy Alphaliner.

Według szacunków w 2012 r. odnotowano 40 arktycznych rejsów handlowych dla wszystkich klas statków, w tym tankowców, które przewiozły łącznie około miliona ton ładunku. Tymczasem przez Kanał Sueski przetransportowano w tym czasie 700 mln ton ładunków.

Nowe-stare szlaki

Zmiany klimatyczne - przede wszystkim ocieplenie skutkujące zmniejszaniem się pokrywy lodowej -sprawiają, że coraz częściej prowadzone są próby eksploracji arktycznych dróg morskich (albo ich odcinków), które funkcjonują głównie na mapach albo w całej historii od ich wytyczenia były pokonywane dość rzadko.

Latem czterech mężczyzn wyprawiło się z Kanady w kierunku Grenlandii fragmentem szlaku szlak między Europą a wschodnią zwanego Przejściem Północno-Zachodnim. Prawie 1900 km po wodach Oceanu Arktycznego przepłynęli łodzią bez silnika i żagli, napędzaną jedynie wiosłami.

Ubytek lodu coraz większy

5,1 mln km kwadratowych wyniosła powierzchnia pokrywy lodowej na Oceanie Arktycznym podczas tegorocznego minimum. Choć w porównaniu z rekordem z zeszłego roku jej sezonowy ubytek jest mniejszy o ponad milion kwadratowych, naukowcy zapowiadają że z dekady na dekadę będzie się obniżał nie tylko jej zasięg, ale też grubość. "Jest bardzo prawdopodobne, że letni lód arktyczny całkowicie zniknie w ciągu tego wieku" - zapowiadają. Na nagraniu nad tekstem przedstawione jest zmniejszanie się zasięgu pokrywy lodowej w 2013 roku.

Przejśćie Północno-Wschodnie (kolor czerwony) to krótsza droga morska łącząca Europę z Pacyfikiem (Wikipedia/CC-BY/Bestalex)
Przejśćie Północno-Wschodnie (kolor czerwony) to krótsza droga morska łącząca Europę z PacyfikiemPrzejśćie Północno-Wschodnie (kolor czerwony) to krótsza droga morska łącząca Europę z Pacyfikiem (Wikipedia/CC-BY/Bestalex)Wikipedia/CC-BY/Bestalex

Autor: js/mj / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/CC-BY/Bestalex

Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrywa się z uwięzi i zaczyna dryfować dalej po oceanie. A23a przez wiele miesięcy wirowała w jednym miejscu, nie mogąc się stamtąd wydostać. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wyrwała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Pożar, który wybuchł w australijskim buszu, zmusił setki mieszkańców stanu Wiktoria do ewakuacji. Walka z żywiołem trwać może jeszcze co najmniej kilka dni - poinformowały w niedzielę lokalne władze.

Pożar buszu. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji

Pożar buszu. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji

Źródło:
PAP, The Guardian

Pogoda na dziś. W niedzielę 22.12 w miejscach kraju czekają nas opady deszczu, a wiatr w porywach mocno się rozpędzi. Termometry wskażą od 2 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org