Na przełomie czerwca i lipca można w Polsce zaobserwować "świecące chmury". To obłoki srebrzyste, które pojawiają się 80 kmnad naszymi głowami. Jedenemu z naszych internautów udało się nagrać te niezwykłe chmury, które pojawiły się nad Poznaniem. Film dostaliśmy na Kontakt Meteo.
Obłoki srebrzyste są najwyższymi chmurami obserwowanymi z powierzchni Ziemi. Pojawiają się w mezosferze. Tak wysokie położenie tych chmur sprawia, że mogą one odbijać światło słoneczne, dlatego można odnieść wrażenie, jakby świeciły własnym światłem.
Najlepszy czas na obserwacje
Najczęściej pojawiają się w okolicy biegunów, ale od XX wieku można je zaobserwować w coraz niższych szerokościach geograficznych. W Polsce najlepsze warunki na podziwianie obłoków srebrzystych przypada na przełom czerwca i lipca. Czasami można też dostrzec je również w sierpniu.
Świecące chmury w technice poklatkowej
W tym roku obłoki srebrzyste nie zawiodły obserwatorów. Pojawiały się na niebie od początku czerwca. Jednak w nocy z trzeciego na czwartego lipca zaświeciły na niebie m.in. nad Poznaniem naprawdę jasno. Jednemu z naszych internautów - Piorunująco - udało się nagrać te "świecące chmury" techniką poklatkową.
Autor: kt/map / Źródło: TVN Meteo