Nowy, prosty sposób na ocalenie Ziemi
Szkoccy badacze chcą walczyć z niebezpiecznymi dla Ziemi asteroidami za pomocą powszechnie używanego narzędzia - lasera. Ich pomysł - znacznie różniący się od idei wycelowania w kosmiczne skały broni nuklearnej - może wyznaczyć nowy kierunek myślenia naukowców o tym, jak ocalić Ziemię przed zagładą.
Inżynierowie z University of Strathclyde w Glasgow Massimiliano Vasile i Christie Maddock zaproponowali, żeby "odsuwać" asteroidy od Ziemi za pomocą znajdujących się na sondach kosmicznych laserów, które byłyby zasilane prądem pozyskiwanym z energii słonecznej.
Ich pomysł może być nie tyle szansą na ocalenie ludzkości przed zagładą, co inspiracją do tego, żeby zmienić w tej kwestii kierunek myślenia.
Już nie broń jądrowa
Dotąd chciano zmienić tor lotu asteroidy m.in. za pomocą broni nuklearnej, czy też poprzez wysłanie w jej kierunku bezzałogowej sondy. Stałaby się ona towarzyszką podróży asteroidy i, wytwarzając niewielkie przyciąganie, mogłaby stopniowo zmieniać jej orbitę.
Obydwa sposoby, a także cały szereg innych proponowanych przez uczonych, są bardzo kosztowne, a także trudne do przetestowania. Nie wiadomo też, jaki byłby ich skutek, dlatego - jak uważają niektórzy inżynierowie - lepiej od nich odejść.
Lepszy pomysł
Dlaczego propozycja Szkotów miałaby być lepsza od innych? Ponieważ pozwala na wykorzystanie technologii, które są już inżynierom doskonale znane. Dzięki temu, że lasery są w stanie wysyłać wiązkę promieniowania na bardzo duże odległości, niepotrzebne staje się opracowywanie od podstaw sondy-towarzyszki asteroidy, co pochłonęłoby dużo czasu i pieniędzy.
Nie trzeba by też wysyłać na orbitę, a potem dalej w Kosmos bomby atomowej.
Autor: map/rs / Źródło: bbc.co.uk
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Kolejne dni przyniosą nam szereg pogodowych zagrożeń. W czwartek nad Polskę nasunie się strefa frontów atmosferycznych, niosąca ze sobą ogromne ilości wilgoci. W części kraju wystąpią burze i intensywne, ulewne opady deszczu.
Nadciągają kolejne burze i ulewy. Wystąpi ryzyko podtopień
IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne i prognozę zagrożeń na kolejne dni. Największe zagrożenie stanowić będą burze - lokalnie mogą obowiązywać alarmy najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.
IMGW ostrzega. W prognozach najwyższy stopień alarmów
Ulewy spowodowały zejście osuwiska w środkowym Ekwadorze. Jak podały lokalne media, ruchome masy ziemi uszkodziły kilkanaście domów, a 50 osób zostało ewakuowanych. Osuwisko spowodowało także konieczność zamknięcia biegnącej w pobliżu autostrady E30.
Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny
Dwa duże pożary szaleją w środkowym Izraelu. Ogień zniszczył domy w niektórych miejscowościach, konieczne były ewakuacje. Wiatr kieruje płomienie w kierunku Jerozolimy. Jak podały lokalne media, w walce z żywiołem rannych zostało trzech strażaków.
Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi
Pogoda na jutro, czyli na czwartek 24.04. Noc zapowiada się jeszcze spokojnie, z dość niewielkimi opadami deszczu oraz lokalnymi mgłami i zamgleniami. Taką pogodę przyniesie również czwartkowy poranek, jednak w drugiej części dnia nad południową Polską spodziewane są burze z ulewnymi opadami deszczu.
Pogoda na jutro - czwartek 24.04. Parasole przydadzą się w nocy i w dzień
Pogoda na majówkę 2025. Czy ciepła w wielu miejscach Wielkanoc oznacza, że zbliżający się wielkimi krokami długi, majowy weekend będzie sprzyjał grillowaniu i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu? Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła najnowsze wyliczenia amerykańskich i europejskich modeli meteorologicznych.
Pogoda na majówkę. Te prognozy "stawiają Polskę w nieciekawej sytuacji"
Po środowym trzęsieniu o magnitudzie 6,2 Stambuł nawiedziła seria wstrząsów wtórnych. Chociaż pierwsza ocena skutków wykazała, że nie doszło do poważnych uszkodzeń, trzęsienia wywołały panikę wśród mieszkańców miasta. Około 150 osób doznało obrażeń podczas wyskakiwania z trzęsących się budynków.
Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice
Oksytocyna, zwana "hormonem miłości", może odgrywać kluczową rolę w wyciszaniu konfliktów u przedstawicieli rodziny lemurowatych - donoszą naukowcy z amerykańskiej uczelni Duke University. Pod wpływem tego hormonu władcze i agresywne samice łagodnieją.
"Hormon miłości" łagodzi u nich agresję
Sonda Lucy przesłała na Ziemię zdjęcia asteroidy 52246 Donaldjohanson. Naukowców zaskoczyły jej wymiary - obiekt był tak długi, że sonda miała problem z uwiecznieniem go w całości. To ostatni przystanek w drodze do ostatecznego celu misji.
Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię
Ulewy nawiedziły w poniedziałek Nowy Orlean. W kilka godzin niektóre dzielnice i obszary podmiejskie znalazły się pod wodą, konieczne było zamknięcie części ulic. W ponad 4000 gospodarstw domowych wystąpiły przerwy w dostawie prądu.
"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"
Rekin zaatakował pływaka u wybrzeży Izraela. Jak podały lokalne media, zwierzę wciągnęło mężczyznę do wody, a ślad po nim zaginął. Szczątki odnaleziono dopiero po 24 godzinach. W historii kraju odnotowano zaledwie cztery przypadki ataków rekinów na ludzi.
Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym
Rozpoczyna się kolejny piękny, wiosenny dzień, a przyroda tętni życiem. Niestety, ty już wiesz, że ból zatok, łzawiące oczy i alergiczny katar mogą zepsuć Ci ten czas. Sięgnij po OtriAllergy Control, pierwszy spray z flutykazonem dostępny bez recepty, produkowany przez markę Otrivin - ekspertów w walce z katarem. Dzięki niemu poczujesz ulgę na długie godziny i znów będziesz cieszyć się życiem bez przeszkód. Dowiedz się, w jaki sposób może pomóc Ci w opanowaniu objawów alergii!
Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!
Władze i studenci amerykańskiej uczelni University of Richmond w Wirginii zmagają się ze skutkami ogromnej awarii prądu, po tym jak wąż dostał się do głównej elektrowni i spowodował tam zwarcie. W efekcie zasilanie straciło kilkanaście budynków, a na kampusie odwołano zajęcia.
Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie
Dorośli również mogą zapadać na alergie. Jak wyjaśniają lekarze, mechanizmy obronne układu odpornościowego mogą aktywować się w każdym wieku. U niektórych osób rozwinięcie się alergii może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.
Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów
Nawet kwietniowe słońce może być niebezpieczne. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych - od poparzeń i alergii słonecznej po nowotwory. Jak powinniśmy dbać o bezpieczeństwo skóry?
Uważajmy. Nawet w kwietniu opalanie może być groźne
Osy dachowe sieją spustoszenie w australijskim stanie Wiktoria. Przez owady zamknięto kawiarnie, a dzieci boją się wyjść z domów. Według ekspertów, wzrost populacji tego gatunku związany jest z cieplejszą niż zwykle jesienią.
Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os
14-letnia dziewczynka został zabiła przez lwicę. Do zdarzenia doszło na ranczu graniczącym z południowymi krańcami Parku Narodowego Nairobi w Kenii. Do innego tragicznego wypadku doszło w rezerwacie położonym na północ od stolicy tego kraju. Słoń stratował tam 54-letniego mężczyznę.
Lew i słoń zabiły w weekend dwie osoby. Jedna ofiara to nastolatka
Koniec kwietnia i początek maja to czas, kiedy w lasach na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, można spotkać żmije zygzakowate. To okres, kiedy gady te mają okres godowy - przypominają leśnicy.