Podczas ostatniego dnia kongresu Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC), czyli w piątek, trzy "nowe" pierwiastki otrzymały swoje oficjalne nazwy: Darmstadt, Roentgen i Copernicium. Symbolami pierwiastków nr 110, 111 i 112 będą, kolejno, litery Ds, Rg i Cn.
- Nazwy pierwiastków zostały uzgodnione w konsultacji z fizykami z całego świata. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że znalazły się w Układzie Okresowym Pierwiastków pod nowymi symbolami – powiedział Robert Kirby-Harris z IUPAC.
Wszystkie odkryto w jednym miejscu
Darmstadt to pierwiastek zsyntetyzowany po raz pierwszy w Instytucie Badań Ciężkich Jonów w niemieckim mieście Darmstadt w 1994 roku. Uzyskano go, w ilości zaledwie kilku atomów, w wyniku fuzji izotopów ołowiu i niklu w akceleratorze ciężkich jonów. Aż do zgromadzenia IUPAC znany był pod nazwą ununnilium (Uun).
Roentgen to syntetyczny i radioaktywny pierwiastek po raz pierwszy zaobserwowany w 1994 roku. Dotąd funkcjonował jako unununium (Uuu). Został nazwany na cześć niemieckiego fizyka Wilhelma Conrada Roentgena, który odkrył promieniowanie X. Również Roentgen został zauważony przez badaczy z Darmstadt.
Copernicium to ekstremalnie radioaktywny pierwiastek syntetyczny, który może powstać wyłącznie w warunkach laboratoryjnych. Został stworzony w 1996 roku, w tym samym miejscu co Darmstadt i Roentgen. Jego nazwa pochodzi od nazwiska polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Wcześniej nazywano go ununbium (Uub).
Autor: map//ŁUD / Źródło: usatoday.com