Sunfish - ogromne ryby nazywane inaczej Mola, zasłynęły swoim dziwnym wyglądem. Są największymi rybami kostnoszkieletowymi na świecie, ich długość może osiągnąć nawet ponad 3 metry długości, a waga dochodzi do 2 ton. Pewnego razu naukowcy wciągnęli niewielką rybę na pokład, aby uwolnić ją od liny rybackiej. Okazało się, że miała niewielką, nietypową strukturę na tylnej płetwie, której nigdy wcześniej nie widziano u tego gatunku.
Naukowcy, którzy natknęli się na tę rybę zebrali 150 próbek DNA Sunfisha. Okazało się, że z kodu genetycznego można wyłonić cztery odrębne gatunki: Masturus lanceolatus, Mola mola, Mola ramsayi i czwarty, który nie pasował do żadnego znanego gatunku.
Jak wyglądają te rybie olbrzymy?
Po wydzieleniu gatunków, naukowcy zastanawiali się nad wyglądem czwartego niepoznanego dotychczas gatunku. Z reguły wszystkie gatunki Mola są do siebie podobne i wyglądają nieco dziwne. Ich ciała są płaskie i sztywne, z wyjątkiem płetw. Co więcej nie mają ogona. Gdy ich wielkość osiągnie większe rozmiary niż zwykle, wytwarzają dziwne guzki na głowie, podbródku i nosie.
Pod koniec 2014 r. Obserwatorzy z Nowej Zelandii i australijskich łowisk wysyłali zdjęcia ryb Sunfish do dr Marianne Nyegaard. Zdjęcia pokazują z reguły płetwy na powierzchni wody. Pewnego razu naukowcy wciągnęli niewielką rybę na pokład, aby uwolnić ją od liny rybackiej. Okazało się, miała niewielką, nietypową strukturę na tylnej płetwie, której nigdy wcześniej nie widziano u tego gatunku. Rozwiązanie tej tajemnicy było trudnym zadaniem. Sunfish mimo to, że jest ogromny, to w dużej mierze funkcjonuje samotnie , dlatego też jest nieuchwytny. Jeśli naukowcy dostają jakieś znaki o prawdopodobnym wystąpieniu osobnika tego gatunku, często muszą lecieć tysiące kilometrów i mają nadzieję, że to właściwy kawałek układanki, którego szukają. Jednak obserwując pojedyncze okazy, zdjęcia i kolekcje muzealne oraz próbek genetycznie, naukowcy byli w stanie dokładnie opisać ten gatunek. - Odkryliśmy wystarczająco dużo ryb, aby opisać gatunek. Osobniki miały różne rozmiary od 50 cm do prawie 2,5 m długości. W przeciwieństwie do innych gatunków, na ciałach ryb tego gatunku nie rozwijają się grudki, gdy rosną. Zamiast tego ich wymiary ciała pozostają niezmiennie, niezależnie od wieku osobników. Ich tylna płetwa jest oddzielona od górnej i dolnej części, małym elastycznym kawałkiem skóry - dodaje dr Marianne Nyegaard.
Gdzie występują?
Naukowcy nie znają dokładnej lokalizacji występowania tej odmiany ryby. Prawdopodobnie żyją na chłodniejszych obszarach półkuli południowej. Znaleźliśmy je w całej Nowej Zelandii (głównie na Wyspie Południowej), na Tasmanii, w Australii Południowej, oraz w Afryce Południowej i w okolicach Chile. Ryby Sunfish nie są szczególnie rzadkie, natomiast trudno je badać. Głównym powodem, jest to, że żyją w częściach oceanu, w których ludzie rzadko bywają. Ryby te nurkują setki metrów, aby pożywić się, a następnie wypływają na powierzchnię, aby wygrzewać boki swojego ciała na słońcu. Stąd też wzięła się ich nazwa - Sunfisch - tłumacząc na język polski - słoneczna ryba.
Zobacz, rybę bez twarzy:
Autor: wd/aw/rp / Źródło: theconversation.com