Nowe zdjęcie Ziemi, a na nim czarne "zacieki". Sprawdź, jak powstały

Sonda OSIRIS-REx dotrze do planetoidy Bennu
Sonda OSIRIS-REx dotrze do planetoidy Bennu
NASA's Goddard Space Flight Center
Sonda OSIRIS-REx dotrze do planetoidy BennuNASA's Goddard Space Flight Center

Sonda OSIRIS-REx ma zbadać odległą planetoidę Bennu. Po drodze zrobiła jednak nowe zdjęcie Ziemi. Pewnie zastanawiacie się, czemu na brzegu zdjęcia pojawiły się czarne, regularne linie, przypominające zacieki.

Sonda OSIRIS-REx została wysłana przez naukowców NASA 8 września 2016 roku, aby dotrzeć do planetoidy Bennu, która znajduje się w grupie planetoid Apollo. Bezzałogowa sonda ma za zadanie pobrać próbki i dokładnie zbadać obiekt.

22 września zespół OSIRIS-REx miał możliwość przetestowania i skalibrowania oprzyrządowania statku. Powstała złożona mapa Ziemi, wykonana przez MapCam OSIRIS-REx z odległości 170 tysięcy kilometrów.

Skąd te paski?

Na zdjęciu głównie widać Ocean Spokojny, ale w dolnym lewym rogu widoczna jest też Australia, w prawym górnym rogu można zauważyć Kalifornię Dolną - jeden ze stanów w Meksyku. W lewym górnym rogu znajdują się Chiny. Jednak odbiór całego obrazu zakłócają czarne pionowe linie, które "spływają" z górnej krawędzi.

Instrument, który miał sfotografować planetoidę Bennu był skalibrowany tak, aby uzyskać jak najlepsze zdjęcia do dalszej analizy. Jak wiadomo, planetoidy nie są rozświetlone jak Ziemia, dlatego też ustawienia parametrów znacznie się różnią. Specjalistyczny sprzęt, który był wyczulony na światło (w Kosmosie panuje ciemność), robił zobrazowania w bardzo krótkich odstępach czasu. Prawdopodobnie dlatego pokrycie tych zdjęć jest niewystarczające, a na fragmencie zdjęcia pojawiły się paski.

Okres obiegu orbitalnego Bennu jest nieco dłuższy od Ziemi, wynosi około 436,63 dni, jego odległość od Ziemi jest również nieco inna. Spotkanie sondy z planetoidą zostało bardzo skrupulatnie opracowane. Naukowcy przeprowadzili bardzo dokładne obliczenia trajektorii lotu, powodzenie misji zależy od ich umiejętności i... szczęścia.

Zdjęcie ziemi ze statku OSIRIS-RExNASA's Goddard Space Flight Center/University of Arizona

Grawitacja Ziemi działa jak proca

Bez pomocy grawitacji Ziemi, która działa niczym proca (ang. slingshot), sonda OSIRIS-REx nie mogłaby wzbić się na orbitę, a w przyszłości dotrzeć do Bennu. Proces ten nazwany jest "gravity assist".

Ten manewr wykorzystały statki kosmiczne Voyager, czy Cassini podczas podróży na odległą orbitę Saturna.

Planowany koniec misji, czyli spotkania sondy z asteroidą jest w sierpniu 2018 roku. Przez następnie przez dwa i pół roku instrument będzie zbierał rozmaite dane i próbki, aby później wrócić z nimi na Ziemię.

Misja sondy OSIRIS-REx (NASA's Goddard Space Flight Center/University of Arizona)NASA's Goddard Space Flight Center/University of Arizona

Zobacz Ziemię widzianą z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej:

Ziemia widziana z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Ziemia widziana z Międzynarodowej Stacji KosmicznejNASA

Autor: wd,AP/aw / Źródło: Science Alert, NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości

Sytuacja pogodowa stabilizuje się, ale sytuacja hydrologiczna wciąż jest trudna. W wielu miejscach są przekroczone stany alarmowe i ostrzegawcze. Eksperci podkreślają, że największym zagrożeniem jest teraz przemieszczająca się fala kulminacyjna na Odrze.

Fala kulminacyjna na Odrze. Gdzie jest

Fala kulminacyjna na Odrze. Gdzie jest

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Gdzie pada deszcz w Polsce? Nad Polską przemieszcza się strefa opadów. Sprawdź, gdzie prognozowane są najobfitsze opady deszczu.

Ulewy nad Polską. Gdzie pada, gdzie prognozowane są największe opady

Ulewy nad Polską. Gdzie pada, gdzie prognozowane są największe opady

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW-PIB

Stan wody w rzekach w Polsce. Poziom wody w wielu rzekach przekracza stan alarmowy. Najtrudniejsza sytuacja jest na południowym zachodzie. Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne najwyższego stopnia.

Stan wody w rzekach w Polsce. Tu są przekroczone stany alarmowe

Stan wody w rzekach w Polsce. Tu są przekroczone stany alarmowe

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

- Wczoraj dramatycznie wołałem o pomoc, ponieważ byliśmy całkowicie odcięci od świata. Mieliśmy sporo osób, które udało nam się cudem ewakuować w dosyć krótkim czasie przed falą powodziową - mówił na antenie TVN24 burmistrz Lądka Zdroju Tomasz Nowicki. - Potrzebujemy właściwie wszystkiego w tej chwili. Wody pitnej, pożywienia, ale co najważniejsze, potrzebujemy beczkowozów, które będą rozwoziły wodę pitną i techniczno-sanitarną - zaapelował. Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. W Opolu i Wrocławiu obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Między zbiornikami Topola i Kozielno na runął przepust wody. Burmistrz Paczkowa wezwał mieszkańców kilkunastu ulic do ewakuacji.

Powódź w Polsce. Relacja

Powódź w Polsce. Relacja

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instrukcję, jak należy zachować się, gdy utkniemy w domu w trakcie powodzi. Nasze życie mogą nam uratować konkretne gesty i kolory, które pomogą przekazać cenne informacje ratownikom.

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Źródło:
MSWiA, TVN24

Kiedy przestanie padać? Jeszcze w poniedziałek opady występować będą na południu kraju. Od wtorku aura się poprawi, zaświeci słońce, a temperatura wzrośnie do 25 stopni.

Kiedy przestanie padać

Kiedy przestanie padać

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w Polsce uspokoi się, jednak w środę miejscami spodziewane są burze. IMGW planuje tego dnia wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia. Sprawdź, gdzie aura może być niespokojna.

Prognoza zagrożeń pogodowych na najbliższe dni

Prognoza zagrożeń pogodowych na najbliższe dni

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Sytuacja hydrologiczna na Słowacji może ponownie się pogorszyć - ostrzegają krajowe służby meteorologiczne. Pomimo złagodzenia opadów deszczu poziom wody w Dunaju wciąż się podnosi, a eksperci obawiają się o ponowne wezbrania w rzekach na zachodzie kraju. Na nadejście powodzi szykuje się Bratysława.

Bratysława boi się wielkiej wody

Bratysława boi się wielkiej wody

Źródło:
PAP

W Czechach trwa walka z powodzią. Czeska policja poinformowała w poniedziałek o pierwszej potwierdzonej ofierze śmiertelnej żywiołu. Mężczyzna utonął w rzece Krasovka w pobliżu miejscowości Bruntal w województwie morawsko-śląskim. W tym samym regionie policja i strażacy poszukują siedmiu zaginionych osób.

Pierwsza ofiara śmiertelna powodzi w Czechach

Pierwsza ofiara śmiertelna powodzi w Czechach

Źródło:
PAP, Reuters

Pogoda na dziś. W poniedziałek 16.09 nad południowymi regionami Polski wciąż będzie utrzymywać się fala opadów deszczu. Nie będą one jednak tak intensywne, jak w ostatnim czasie. W pozostałej części kraju będzie pogodnie i dość ciepło. Termometry wskażą do 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 16.09. Mniej deszczu i nawet 25 stopni

Pogoda na dziś - poniedziałek 16.09. Mniej deszczu i nawet 25 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w Polsce w niedzielę była dynamiczna. W Wielkopolsce odnotowano dwie trąby powietrzne. Zjawiska można zaobserwować na nagraniach.

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Alert RCB. Groźna pogoda za sprawą niżu genueńskiego Boris tej nocy i w poniedziałek będzie nękać część mieszkańców południowo-zachodniej Polski. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w niedzielę kolejny alert RCB do mieszkańców dwóch województw. Znowu zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, możliwe są podtopienia.

RCB wysłało kolejne alerty. Dla mieszkańców tych regionów to będzie szczególnie trudna noc

RCB wysłało kolejne alerty. Dla mieszkańców tych regionów to będzie szczególnie trudna noc

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Po burzach z silnymi opadami deszczu w południowo-wschodnich regionach Niemiec pojawiły się niewielkie powodzie. Według lokalnych mediów sytuacja na zalanych terenach jest opanowana. Prognozy wskazują na kolejne fale intensywnego deszczu, dlatego władze Bawarii i Saksonii przygotowują się do wezbrań na rzekach.

W Niemczech też wezbrały rzeki. Ostrzeżenia przed intensywnym deszczem

W Niemczech też wezbrały rzeki. Ostrzeżenia przed intensywnym deszczem

Źródło:
DW, PAP, Tageschau, DWD

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Austria zmaga się ze skutkami intensywnych opadów deszczu i śniegu. Do stolicy - Wiednia - dociera fala kulminacyjna, rozpoczęły się pierwsze ewakuacje. W Dolnej Austrii ogłoszono stan klęski żywiołowej.

Powodzie i śnieżyce. Załamanie pogody w Austrii

Powodzie i śnieżyce. Załamanie pogody w Austrii

Źródło:
PAP, Reuters

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Deszcz w Polsce pada i nie przestanie padać przez kilkadziesiąt najbliższych godzin. Na wielu stacjach hydrologicznych polskich rzek przekroczone są stany alarmowe. W opolskim Jarnołtówku pobita została suma dobowa opadów z 1997 roku - w ciągu 24 godzin spadło tam ponad 161 litrów wody na metr kwadratowy.

Ekstremalne opady. Tutaj został pobity rekord z 1997 roku

Ekstremalne opady. Tutaj został pobity rekord z 1997 roku

Źródło:
IMGW, PAP

Gwałtowne opady deszczu w krótkim czasie mogą doprowadzić do powodzi błyskawicznych. Szczególnie zagrożone nimi są tereny miejskie, w których nie ma zapewnionego odpowiedniego odpływu wody. Jak wygląda powódź błyskawiczna, jak powstaje i jak sobie radzić z jej konsekwencjami? Wyjaśniamy.

Grożą nam powodzie błyskawiczne. Co to jest i jak zachować się w razie niebezpieczeństwa

Grożą nam powodzie błyskawiczne. Co to jest i jak zachować się w razie niebezpieczeństwa

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W czwartek u wybrzeży Chorwacji pojawiły się trąby wodne. Niezwykłe zjawisko zauważono między innymi w miejscowości Primoszten. Charakterystyczny lej unoszący się nad wodą pojawił się również we wsi Viganj. Nagranie z tego miejsca otrzymaliśmy na Kontakt24.

Trąba wodna nad plażą, panika wśród turystów. Nagranie

Trąba wodna nad plażą, panika wśród turystów. Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, DHMZ

Nad Polskę nadciągają ogromne opady deszczu. Województwa położone na południu i południowym zachodzie kraju są zagrożone powodziami. Jak przygotować się na tak niebezpieczne warunki pogodowe?

Jak przygotować się na powódź

Jak przygotować się na powódź

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

W czwartek na Śnieżce pojawiły się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Poinformował o nich Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W Karkonoszach panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. Zimowe opady spodziewane są także w Tatrach.

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Ostatnie tygodnie lata oraz wczesna jesień sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. W wielu regionach Polski właśnie wtedy pejzaże mienią się niesamowitymi barwami, a temperatury sprzyjają uprawianiu przeróżnych sportowych aktywności. Jeśli zastanawiasz się gdzie w ciekawy sposób, bez chwili nudy spędzić przyjemnie sobotę lub niedzielę mamy idealną propozycję. Zapraszamy do lektury! 

Szukasz pomysłu na rodzinny weekend? Spędź go aktywnie! 

Szukasz pomysłu na rodzinny weekend? Spędź go aktywnie! 

Źródło:
Nowa Osada

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Do kilku słabych trzęsień ziemi doszło w środę w ciągu niespełna godziny w pobliżu wulkanu Enmedio w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformował Narodowy Instytut Geograficzny (IGN). Dzień wcześniej ziemia zatrzęsła się w północnej części Gran Canarii.

Seria trzęsień ziemi na Wyspach Kanaryjskich. Sześć w godzinę

Seria trzęsień ziemi na Wyspach Kanaryjskich. Sześć w godzinę

Źródło:
PAP

Na skutek powodzi, jaka nawiedziła północną Nigerię, zginęła większość zwierząt z zoo w mieście Maiduguri. Placówka ostrzegła mieszkańców, że te, które przeżyły, wydostały się na ulice.

Po ulewach dzikie zwierzęta uciekły z zoo. "Niektóre śmiertelnie niebezpieczne"

Po ulewach dzikie zwierzęta uciekły z zoo. "Niektóre śmiertelnie niebezpieczne"

Źródło:
Reuters, BBC

Nadal nie wiemy, co to dokładnie jest - przyznaje przedstawiciel węgierskich służb, mówiąc o wraku okrętu odsłoniętego przez niski poziom Dunaju. Podobnych wraków jest w okolicy więcej - podaje agencja Reutera, wskazując powody takiego stanu rzeczy.

"Nie wiemy, co to dokładnie jest". Rzadki widok na słynnej rzece

"Nie wiemy, co to dokładnie jest". Rzadki widok na słynnej rzece

Źródło:
Reuters