Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Politechniki Wrocławskiej i katowickiego Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych stworzyli nowatorską metodę uszczelniania i wzmacniania wałów przeciwpowodziowych. Ich wynalazek - geokompozyty - przyniesie korzyść zarówno roślinom, jak i ludziom.
Eksperci zaprojektowali tzw. geokompozyt, który w skuteczny sposób potrafi zatrzymać wodę, która następnie wykorzystywana jest przez rośliny. Geokompozyt umieszcza się kilkadziesiąt centymetrów pod powierzchnią terenu np. w wale przeciwpowodziowym, a następnie sadzi się na tym wale rośliny. Ich korzenie przedostają się wgłąb wału i korzystają z wody, która jest w nim zawarta.
Korzyści czerpią więc zarówno rośliny, jak i ludzie, bo dzięki przenikaniu korzeni wgłąb wałów wzrasta bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.
Wały stają się bardziej stabilne
- Geokompozyt umieszczamy na głębokości kilkunastu, kilkudziesięciu centymetrów i dzięki temu korzenie traw, które pokrywają taki wał przerastają do środka, czerpią z niego wodę i dzięki temu rosną gęstsze, a wał jest bardziej stabilny - wyjaśnił dr Krzysztof Lejcuś, koordynator projektu.
Geokompozyty sorbujące (zatrzymujące) wodę znajdą zastosowania nie tylko w wałach przeciwpowodziowych, ale m. in. na składowiskach odpadów czy np. przy przechowywaniu roślin ozdobnych, sadzonek drzew.
Autor: kt/mj / Źródło: tvn24