Naukowcy z ESA stworzyli mapę pokrycia terenu, która obejmuje całą planetę. Projekt liczy 22 globalnych i 14 regionalnych rodzajów szaty roślinnej. Może stanowić bazę dla klimatycznych modeli.
Projekt wyszedł spod rąk specjalistów z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Powołali oni specjalny zespół, prowadzony przez Katolicki Uniwersytet w Lowanium (Belgia), który bada zmiany klimatu i pokrycie terenu Ziemi.
Eksperci stworzyli mapę podłoża Ziemi na podstawie danych (zebranych w latach 2008-2012) z satelity Envisat. Zawarto na niej 22 globalnych i 14 regionalnych rodzajów szaty roślinnej.
Klucz do lepszych prognoz?
Głównym celem projektu było jak najlepsze wykorzystanie dostępnych danych satelitarnych, by z jak największą precyzją sklasyfikować powierzchnię naszego globu. Ponadto najnowsze mapy mogą służyć lepszemu modelowaniu klimatu na Ziemi.
Jaki jest związek między roślinnością a warunkami atmosferycznymi? Okazuje się, że jest on dość istotny, bo przecież szata roślinna kształtuje pogodę na danym terenie.
Uniwersalny produkt
Legenda najnowszej mapy została stworzona w oparciu o projekty Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa oraz Programu Środowiska Narodów Zjednoczonych. Manewr ten wykorzystano, by zachować zgodność z poprzednimi mapami, uprościć interpretację oraz rozpowszechnić użycie nowego produktu.
Najnowsza mapa jest obecnie weryfikowana przez ekspertów z Komisji Europejskiej w centrum badań zajmujących się zmianą klimatu.
Autor: AD/kt / Źródło: ESA
Źródło zdjęcia głównego: NOAA