Według naukowców rok 2014 był najgorętszym w historii. To - zdaniem wielu - świadczy o ocieplającym się klimacie. Niedawno eksperci postanowili sprawdzić, gdzie najlepiej będzie zamieszkać w czasach gwałtownych zmian klimatu. Norwegia, Nowa Zelandia i Szwecja... tam warunki powinny być optymalne. A jak w tym rankingu wypadła Polska?
Naukowcy z Uniwersytetu Notre Dame w stanie Indiana (USA) stworzyli indeks ND-GAIN (z ang. Notre Dame Global Adaptation Index).
Nietypowy wskaźnik
Następnie, w oparciu o wskaźnik, eksperci stworzyli ranking, wskazujący w których krajach łatwiej, a w których trudniej jest zaadaptować się do skutków zmian klimatu.
Jak wyjaśniają badacze podatność na zmiany klimatyczne określana jest na podstawie kilku czynników. Są to: pożywienie, woda, zdrowie, miejsce zamieszkania oraz infrastruktura. Wskazują one na stopień rozwinięcia państwa, dlatego indeks ND-GAIN jest oparty na aktywności ekonomicznej, rządowej oraz społecznej danego kraju.
Naukowcy wyliczają wskaźnik raz w roku, oddzielnie dla każdego kraju na świecie. ND-GAIN przyjmuje wartości od 0 do 100, przy czym im większa jest jego wartość, tym lepsze jest przystosowanie państwa do zmian klimatu.
Pierwsza dziesiątka
Najnowszy ranking powstał w oparciu o dane z 2013 roku. Większość krajów, zajmujących pierwsze pozycje na liście, zlokalizowana jest w Europie. Numer jeden to Norwegia (82,7 punktów), o pół punktu mniej uzyskała Nowa Zelandia. Ostatnia na podium uplasowała się Szwecja. Na kolejnych miejscach znalazły się: Finlandia, Dania, Australia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Niemcy i Islandia zamykają pierwszą dziesiątkę remisem, ponieważ obydwa kraje uzyskały 78,8 punktów.
Najniżej w rankingu
W ostatniej dziesiątce (państwa, które najgorzej adaptują się do nowych warunków klimatycznych) znalazło się aż osiem krajów Afryki. Listę zamyka Czad z wynikiem 31,6 punktów. Nieco wyżej znalazły się: Erytrea, Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Republika Środkowoafrykańska, Sudan i Niger. Ósme miejsce od końca należy do Haiti. Nieco wyższe miejsca zajmują Afganistan i Gwinea Bissau.
Polska wysoko w rankingu
Polska zajmuje 23 miejsce na 178 pozycji, więc mamy powód do dumy. Nasz kraj uzyskał 70,3 punktów. Od 2009 roku znajdujemy się w pierwszej trzydziestce. Co więcej, trend cały czas jest rosnący, dlatego w przyszłości może być jeszcze lepiej. Może za rok znajdziemy się w pierwszej dziesiątce krajów, które najlepiej adaptują się do nowych warunków klimatycznych?
Luki w rankingu
Lista nie jest pełna, ponieważ nie udało się uzyskać odpowiednich danych z takich państw jak Somalia, Kiribati, Liechtenstein, Monako, Andora czy San Marino.
Autor: AD/kt / Źródło: weather.com, index.gain.org
Źródło zdjęcia głównego: index.gain.org