Orkan Ksawery przeszedł nad dużą częścią Europy. Wiatr przekraczał prędkość 100 kilometrów na godzinę. Najsilniej wiało na Śnieżce - 202 kilometry na godzinę. Czym są orkany?
W czwartek i w nocy nad Polską przeszedł orkan Ksawery. Spowodował wiele zniszczeń i zabił dwie osoby. 39 osób zostało rannych. Orkan szalał także nad Niemcami, w Czechach i w Holandii.
Oprócz regionów górskich najsilniej wiało na niemieckim wybrzeżu - porywy wiatru osiągały tam prędkość 122 kilometrów na godzinę. Na szczycie Brocken w środkowych Niemczech wiało 176 km/h.
Zobacz, którędy przechodził orkan:
W Polsce najmocniej wiało na Śnieżce - 202 km/h, a na pozostałym obszarze najsilniejsze porywy wystąpiły w Lesznie i Kaliszu - 122 km/h.
Jak poinformowała synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek, centrum orkanu Ksawery w piątek przed południem znajdowało się na pograniczu Białorusi i Ukrainy. Później orkan będzie się przesuwał dalej w stronę Rosji. Po południu znajdzie się na granicy Białorusi i Rosji.
Co to jest orkan?
- Orkanem nazywa się cały układ niżowy w Europie. Głęboki, z niskim ciśnieniem i rozległym, silnym niszczycielskim wiatrem - wyjaśniła synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.
Niektóre źródła mówią, że termin wywodzi się z języka taińskiego (najpopularniejszego języka na Wyspach Karaibskich). Do Europy słowo zostało sprowadzone przez hiszpańskich żeglarzy.
Na Starym Kontynencie zaczęto używać tego terminu w średniowieczu, by opisać pogodę w rejonie Morza Północnego i Bałtyku.
Teraz orkanem nazywa się wiatry huraganowe (takie, których prędkość przekracza 33 m/s), które powstają na Oceanie Atlantyckim i zmierzają w stronę Starego Kontynentu.
Sprzątanie po orkanie Ksawerym:
Autor: AP/aw / Źródło: TVN Meteo