Rybacy, którzy wyłowili z morza niezwykłe zwierzę, byli bardzo zaskoczeni. Kiedy zauważyli, że martwy morświn ma dwie głowy, zrobili mu zdjęcia i wrzucili z powrotem do wody.
W maju u holenderskiego wybrzeża Morza Północnego w Holandii rybacy dokonali niezwykłego odkrycia. Zaobserwowali morświna. Nie był to jednak zwyczajny przedstawiciel swojego gatunku. Ten miał dwie głowy.
To pierwsza obserwacja bliźniactwa syjamskiego u tego gatunku (morświna zwyczajnego) w historii. W przeszłości zanotowano 10 przypadków bliźniactwa u wszystkich gatunków waleni, w tym cztery tego typu - dwóch głów wraz z jednym ciałem.
Znaleziony już martwy
Jak twierdzi Erwin Kompanje ze szpitala akademickiego Erasmus MC Uniwersytetu Medycznego w Rotterdamie, morświn prawdopodobnie zmarł tuż po narodzinach. Kompanje jest jednym z autorów artykułu opisującego odkrycie.
Ogon zwierzęta nie był sztywny, co jest konieczne, aby mógł pływać. Innym aspektem budowy ciała walenia, potwierdzającym jego wczesną śmierć był fakt, że płetwa grzbietowa nie była ustawiona pionowo, jak powinno być w przypadku żywego osobnika.
- Anatomia waleni jest zupełnie różna od ssaków lądowych, które przystosowały się do życia w wodzie - powiedział Kompanje. - Każdy nowy przypadek dodany do znanych do tej pory dziewięciu pozwala poszerzyć wiedzę na ten temat - dodał.
Rybacy, którzy odnaleźli zwierzę, wrzucili je z powrotem do morza. Uznali, że byłoby to nielegalne, gdyby zachowali tak rzadki okaz. Na szczęście wykonali serię zdjęć, które stały się jedyną możliwością zbadania morświna.
Jak to się dzieje?
Istnieją dwie możliwości powstania bliźniactwa nierozdzielonego - kiedy dwa embriony połączą się ze sobą lub kiedy jeden tylko częściowo rozdzieli się na dwie części.
- Normalne bliźnięta wśród waleni są ekstremalnie rzadkie. Samica nie jest na tyle duża, żeby zmieścić w sobie dwoje młodych - tłumaczył Kompanje.
Prawdopodobnie bliźniąt waleni jest dużo więcej, jednak pozostają one nieodkryte ze względu na ogrom oceanu.
Morświn zwyczajny to najmniejszy, a jednocześnie najliczniejszy ze wszystkich waleni występujących w północno-zachodnich wodach przybrzeżnych Europy. Jego globalną populację szacuje się na 700 tysięcy osobników.
Zobacz także najdziwniejsze potwory wyłowione z morskich głębin:
Autor: ao/aw / Źródło: hetnatuurhistorisch.nl, newscientist.com
Źródło zdjęcia głównego: Henk Tanis