W okresie godowym płazy gotowe są poświęcić wszystko dla miłości. Coraz więcej zwierząt ginie pod kołami samochodów. Aby temu zapobiec w jednym z leśnictw zorganizowano akcję "Żaba", która ma pomóc zagrożonym płazom.
Wzmożony ruch żab i ropuch przy drodze zaobserwowano m.in. w Leśnictwie Samin (Nadleśnictwo Olsztynek) na drodze wojewódzkiej nr 542. Na odcinku Dąbrówno-Samin, gdzie po dwóch stronach jezdni znajdują się jeziorka, płazy w szale miłości rzucały się na asfalt, byle tylko dotrzeć do zbiornika wodnego. Żaby i ropuchy po wybudzeniu z zimowej hibernacji zmierzają do zbiorników wodnych, by odbyć tam gody, czyli złożyć i zapłodnić skrzek.
Na pomoc płazom
W związku z pojawieniem się zwierząt w okolicy drogi, postanowiono im pomóc i zabezpieczyć siatką niebezpieczny dla nich odcinek wzdłuż jezdni. Wszystko dzięki inicjatywie Janusza Szraga, leśniczego Leśnictwa Samin, który jest także członkiem Straży Ochrony Przyrody i Praw Zwierząt.
Wystarczyło 120 metrów siatki i chęć oraz współpraca kilku osób, które poświęciły swój czas, by uratować wiele błądzących zakochanych płazów. Dzięki zamontowaniu siatki, zwierzęta nie będą przedostawać się na drogę.
Kontrola i pomoc
Miejsca wzdłuż ogrodzenia dla płazów będą regularnie kontrolowane, a znalezione osobniki bezpiecznie transportowane przez drogę do zbiorników wodnych.
Wiosenne susze i ruchliwe drogi to poważne zagrożenie dla liczebności pożytecznych płazów. Dlatego leśniczy Leśnictwa Samin chętnie przyjął na siebie rolę koordynatora akcji "Żaba". Wraz z sąsiadami Szraga rozpoczął działania mające na celu ochronę przyrody i dziedzictwa przyrodniczego realizowanego przez gminę Dąbrówno.
Autor: zupi/rp / Źródło: Lasy Państwowe
Źródło zdjęcia głównego: Lasy Państwowe / Justyna Haładaj (Nadleśnictwo Olsztynek)