W niedzieln膮 noc mo偶emy liczy膰 na szereg atrakcji na niebie. Do spojrzenia w g贸r臋 zach臋ca艂 w programie "Wstajesz i weekend" astronom Jerzy Rafalski.
Je偶eli w godzinach nocnych z niedzieli na poniedzia艂ek nieba nie zasnuj膮 chmury, b臋dziemy mieli okazj臋 zobaczy膰 na nim dwa bardzo jasne punkty wygl膮daj膮ce jak gwiazdy. Jednak nie b臋d膮 to gwiazdy, a planety - Saturn i Jowisz. B臋d膮 widoczne oko艂o p贸艂nocy nad po艂udniow膮 cz臋艣ci膮 horyzontu. Przez lornetk臋 b臋dzie wida膰 nawet ksi臋偶yce Jowisza.
Jak t艂umaczy艂 na antenie TVN24 astronom Jerzy Rafalski, godzin臋-dwie p贸藕niej b臋dziemy mogli dostrzec jeszcze kolejn膮 interesuj膮c膮 planet臋, czyli Marsa, na kt贸rej badaniu naukowcy s膮 obecnie skupieni. - M贸wi si臋, 偶e ju偶 nied艂ugo polecimy na t臋 planet臋, za艂o偶ymy bazy i zaczniemy tam 偶ycie - doda艂 Rafalski.
Kometa nadal widoczna
Nad Polsk膮 wci膮偶 mo偶na zobaczy膰 tak偶e komet臋 C/2020 F3 NEOWISE. Jak m贸wi popularyzator astronomii i autor bloga "Z g艂ow膮 w gwiazdach" Karol W贸jcicki, da si臋 j膮 dostrzec praktycznie go艂ym okiem, jednak momentami mog膮 przeszkadza膰 nam - wyj膮tkowo intensywne w tym roku - ob艂oki srebrzyste.
W nocy z pi膮tku na sobot臋 kometa sta艂a si臋 obiektem oko艂obiegunowym. Jak wyja艣nia na swoim blogu W贸jcicki, oznacza to, 偶e mo偶na obserwowa膰 j膮 w艂a艣ciwie przez ca艂膮 noc. W po艂owie nocy zbli偶a si臋 do horyzontu, dlatego najlepiej wypatrywa膰 jej kr贸tko po zachodzie S艂o艅ca nad p贸艂nocno-zachodnim horyzontem, a przed 艣witem nad p贸艂nocnym wschodem.
Trzeba pami臋ta膰, 偶e to cia艂o niebieskie go艂ym okiem nie b臋dzie widoczne jak na fotografii. Do lepszej obserwacji mo偶e przyda膰 si臋 na przyk艂ad lornetka.
Kilka dni temu na Kontakt 24 otrzymali艣my zdj臋cia komety na tle ob艂ok贸w srebrzystych. W niedziel臋 Reporterzy 24 kolejny raz uchwycili j膮 na nocnym niebie.
Autor: ps/aw / 殴r贸d艂o: TVN24, tvnmeteo.pl, Z g艂ow膮 w gwiazdach
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽Kontakt 24/LensTravel