Kolejna fotograficzna zagadka. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zielona strefa gazu, ale w rzeczywistości nie ma z tym nic wspólnego. Czy domyślasz się co przedstawia zdjęcie?
Zielona powierzchnia na górze zdjęcia to nie gaz, lecz woda, a na dole widać linię brzegową północno-wschodniej części Morza Kaspijskiego.
Nietypowe zabarwienie wody na obrazie świadczy o tym, że właśnie w akwenie kwitną glony. Woda cechuje się zwiększonym poziomem fosforu, który trafia do niej poprzez nawożenie ziem oraz przez ścieki. Doprowadza to do zmniejszenia ilości tlenu w zbiorniku, co z kolei powoduje ograniczenie różnorodności życia organizmów wodnych. Pojawiają się także ekonomiczne skutki tej sytuacji, ponieważ mała ilość ryb sprawia, że poławia się ich mniej.
Płytkie wybrzeże
Niewielka głębokość sprzyja rozmnażaniu się podwodnych alg, a północna część akwenu jest stosunkowo płytka. Jej średnia głębokość oscyluje między 5 a 6 metrów. Poziom wody waha się w zależności od natężenia przepływu rzek, które uchodzą do zbiornika i zasilają go w wodę (są to m.in. Wołga i Ural). W mniejszym stopniu wahania wód zależą od intensywności wiatrów, które wzmagają ruch wody.
Ląd widoczny na dole zdjęcia to półwysep Mangistau, należący do Kazachstanu. Jest on słynnym zagłębiem minerałów, dlatego często nazywany jest "półwyspem skarbów". Słynie z dużych rezerw paliw kopalnych a także minerałów i metali.
Zdjęcie wykonał satelita Kompsat-2, który jest w stanie zobrazować przestrzeń z dokładnością do 1 metra. Narzędzie należy do Koreańskiego Instytutu Badań Aerokosmicznych (KARI), a w posiadanie obrazu weszli 26 września 2012 roku.
Akwen większy od Polski
Morze Kaspijskie jest największym zbiornikiem wodnym uwięzionym między kontynentem. Jego powierzchnia wynosi 371 tys. kilometrów kwadratowych, co powoduje, że jest większe od Polski, czy Niemiec. Z naukowego punktu widzenia akwen jest jeziorem, ale z uwagi na jego wymiary nazywa się go morzem. Jest to wielki obszar bezodpływowy, z którego nie wypływa żaden ciek. W takim razie skąd tam woda? Do Morza Kaspijskiego uchodzi najdłuższa i największa rzeka Europy czy Wołga oraz parę mniejszych cieków takich jak Kuma, Terek, Ural.
Autor: AD/mk / Źródło: KARI/ESA
Źródło zdjęcia głównego: KARI/ESA