"Nie da się nie rozpłakać". Po piątkowych burzach wciąż brak prądu, a drzewa zalegają na drogach

Burze na Śląsku
Burze na Śląsku
TVN 24
Burze na ŚląskuTVN 24

Trwa usuwanie skutków burz, które w piątek spustoszyły miejscowości w województwach śląskim, lubuskim, opolskim. Na Śląsku zniszczonych zostało kilkadziesiąt budynków, załamanie pogody okazało się też bardzo dotkliwe dla rolników.

Piątkowe ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami wydane dla kilku województw nie były bezpodstawne. W województwach lubuskim, opolskim, dolnośląskim i śląskim przerodziły się w prawdziwe burze i ulewy. Porywisty wiatr, silne deszcze i błyskawice przecinające niebo zobaczyli mieszkańcy wielu regionów kraju.

Śląsk z poważnymi stratami

- Nie da się nie rozpłakać - zaznaczyła pani Halina, mieszkanka powiatu cieszyńskiego, który był jednym z rejonów spustoszonych przez burze. - No to przyszło tak nagle. Zaćmiło się, przyszły takie chmury, to trwało może pięć minut. I patrzę się przez okno sąsiadowi, w zbożu nawet na podwórku miał jedną blachę. Tak ino te blachy z tego dachu fruwały. Cała góra jest do remontu, sufit drewniany, wszystko wygięte. Drzewa są wyłamane pasem od potoku - opowiadała.

Spytana o to, czy spotkała się już w życiu z takim gradem, powiedziała:

- Nie, nigdy, też był grad, ale takiego czegoś nigdy. Trzeba żyć dalej. Ręce za pas, pracować, zobaczymy.

Relacja mieszkanki Cieszyna
Relacja mieszkanki CieszynaTVN Meteo

Inna mieszkanka powiatu opowiada o zniszczeniach w jej własnym domu:

- Lało się bezpośrednio do środka, wszystko pospływało. Lało się po ścianach, wszędzie.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek odwiedził w sobotę gminy na południu woj. śląskiego, które najbardziej ucierpiały w piątkowych nawałnicach. W Gaszowicach (pow. rybnicki) zapewnił, że mieszkańcy w ramach doraźnej pomocy mogą ubiegać się "w trybie pilnym" o sześć tysięcy złotych. - Konkretna pomoc będzie po oszacowaniu strat. Mieszkańcy w ramach pomocy mogą ubiegać się w trybie pilnym o sześć tysięcy złotych, wypłata do 14 dni (...). Poszkodowani mieszkańcy Gaszowic jeszcze dzisiaj mogą w Urzędzie Gminy zgłaszać swoje zapotrzebowanie - podał wojewoda, cytowany na oficjalnym profilu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego na Twitterze.

Droga wojewódzka przu Kuźni Raciborskiej wyglądała jak leśna
Droga wojewódzka przu Kuźni Raciborskiej wyglądała jak leśnatvn24

Gaszowice mocno dotknięte

Według informacji strażaków Gaszowice to gmina najbardziej dotknięta zniszczeniami w wyniku nawałnic, jakie w piątek wieczorem i w nocy przeszły nad woj. śląskim.

- Straty są rozległe, jest zniszczonych 30 budynków. Już wiadomo, że dotkliwie ucierpiały uprawy. Rolnicy mogą jednak liczyć na odszkodowania. Szacowanie strat na polach i w sadach rozpocznie się w poniedziałek – poinformował Wieczorek, który oglądał zniszczenia, m.in. wchodząc w obecności służb na dach uszkodzonego budynku.

Setki powalonych drzew w województwie śląskim
Setki powalonych drzew w województwie śląskimTVN Meteo

Wiatr powalił 1500 hektarów lasu

Wojewoda udał się także do Kuźni Raciborskiej i gminy Nędza (pow. raciborski), gdzie - jak podano na profilu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego - "trąba powietrzna położyła pokotem 1500 hektarów lasu". Według danych straży pożarnej łącznie w woj. śląskim w wyniku nawałnic zniszczonych zostało ponad 90 budynków mieszkalnych i gospodarczych w powiatach rybnickim, raciborskim, wodzisławskim i cieszyńskim. Jak poinformował p.o. rzecznika śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Arkadiusz Labocha, zniszczenia są duże.

- Dla jednego budynku mieszkalnego - domu dziecka i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Międzyświeciu w powiecie cieszyńskim - wydano częściowy zakaz użytkowania. Ewakuowano stamtąd pięć osób do innych ośrodków - powiedział Labocha.

Poszkodowane

Dodał, że wyniku nawałnic dwie osoby zostały poszkodowane - kobieta jadąca samochodem, na którą spadło drzewo oraz kobieta w piątym miesiącu ciąży, która podczas wichury znajdowała się na campingu i straciła przytomność; obie zostały odwiezione do szpitali.

Brak prądu

W związku z nawałnicami strażacy interweniowali dotąd na Śląsku ponad 530 razy, wciąż zabezpieczają za pomocą specjalistycznych drabin i podnośników zniszczone bądź zerwane dachy. W szczytowym momencie pracowało prawie tysiąc strażaków z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

- O godzinie 14 bez prądu wciąż pozostaje ok. sześć i pół tysiąca odbiorców; najwięcej, bo 1,8 tysiąca, w gminie Świerklany (pow. rybnicki) - podał Łukasz Zimnoch z Tauron Dystrybucja.

Prace nad przywróceniem energii elektrycznej są jednak cały czas prowadzone; jeszcze w nocy liczba ta wynosiła ponad 20 tysięcy.

- Sytuacja jest dynamiczna, ponieważ wciąż napływają do nas nowe zgłoszenia. Będziemy się starać, by do późnych godzin nocnych przywrócić prąd - dodał Zimnoch.

Drzewa na drogach

Powalone drzewa zablokowały drogi. Jak podał Labocha, droga wojewódzka o numerach 922 i 919 w okolicy Kuźni Raciborskiej jest już przejezdna dla służb ratunkowych, ale dla pozostałych samochodów - w związku z dalszymi pracami usuwania połamanych drzew z jezdni i poboczy - "ruch odbywa się z ograniczeniami".

Utrudniony był też ruch kolejowy. Jak podały rano służby, najbardziej ucierpiał rejon Rybnika; chodzi o linię 151 z kierunku stacji Kędzierzyn do Rybnika i Raciborza oraz linię 140 Rybnik Towarowy - Rydułtowy.

Droga wojewódzka przu Kuźni Raciborskiej wyglądała jak leśna
Droga wojewódzka przu Kuźni Raciborskiej wyglądała jak leśnatvn24
W Kuźni Raciborskiej na samochód spadły drzewa
W Kuźni Raciborskiej na samochód spadły drzewaKontakt 24
Ulewny deszcz na filmach Reporterów 24
Ulewny deszcz na filmach Reporterów 24Kontakt 24

Lubuskie: grad zbombardował województwo

Gradobicie spędzało sen z powiek mieszkańców lubuskiego. Relacje nadesłali nam mieszkańcy Żar oraz Jasienia. Podobnie jak mieszkańcy Pruchnej, Kisielowa czy Skoczowa, także mieszkańcy lubuskiego donosili o zbitych bryłach gradu. Reporterzy 24 donosili również o powalonych drzewach zagradzających drogi. Bez wątpienia nie takiego piątku spodziewali się użytkownicy Kontaktu 24.

Opolskie: 20 budynków zniszczonych

Po piątkowej wichurze w gminach Cisek i Bierawa trwa szacowanie szkód. Uszkodzeniu uległo 80 budynków.

- Czegoś takiego nie widziałam. To było parę sekund - mówiła jedna z mieszkanek Landzmierza. - Nagle patrzę w salonie drzwi z tarasu otwarte, wyrwało. Próbowałam je zamknąć, ale patrzę, wszystko leci. Z dachu się leje i było po wszystkim - relacjonuje kobieta z miejscowości Landzmierz.

Do akcji pomocy włączyły się służby wojewody i Caritas.

Nad województwem opolskim przeszła burza
Nad województwem opolskim przeszła burzaTVN Meteo

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy wiele relacji Reporterów 24:

Autor: sj,ao/aw / Źródło: TVN Kontakt, PAP

Pozostałe wiadomości

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W licznych regionach Polski już zrobiło się biało, a kolejne opady śniegu nadchodzą. W nocy z czwartku na piątek obficie będzie padać na południu, południowym wschodzie i wschodzie kraju. W niektórych miejscach może dosypać ponad 10 centymetrów śniegu.

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Noc z czwartku na piątek w całej Polsce będzie mroźna. Czekają nas też opady śniegu, w kilku regionach kraju obfite. Za dnia również będzie sypać.

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

Alert RCB w związku silnym wiatrem otrzymały w czwartek osoby przebywające na terenie powiatu tatrzańskiego. Eksperci przypominają, jak się zachowywać, kiedy mocno wieje.

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7