Cassini, misja badająca Saturna i jego otoczenie, wykazała, że gigantyczna chmura wyrzucana z południowego bieguna Tytana jest toksyczna. Powstała po tym, jak atmosfera tego ciała niebieskiego drastycznie się ochłodziła.
W maju 2012 roku zdjęcia z sondy Cassini ujawniły ogromną, szeroką na kilkaset kilometrów chmurę na biegunie południowym Tytana.
Ten wir polarny może być efektem zmiany pory roku na Tytanie. Ogrzane przez promienie słońca powietrze na północnej półkuli zaczyna spływać na południowy biegun. Naukowcy jednak nie są pewni tej hipotezy, ponieważ wir jest wysoki na 300 km, a na tym pułapie jest zbyt ciepło, żeby te obłoki mogły się utworzyć.
- My naprawdę nie spodziewaliśmy się, że zobaczymy te chmury tak wysoko w atmosferze - powiedział Remco de Kok, naukowiec z Holenderskiego Instytutu Badań Kosmicznych.
Geneza powstania chmury na Tytanie
Naukowcy pragną zrozumieć przyczynę powstania tej chmury, z nadzieją zaczęli analizować dane z sondy Cassini i znaleźli wskazówkę do rozwiązania tej zagadki. Badacze skupili się na widmie odbitego światła słonecznego w atmosferze Tytana.
Widmo światła z ciała niebieskiego ujawnia pierwiastki i cząsteczki, które są obecne na Tytanie. Spektrometry sondy Cassini, zlokalizowane w różnych miejscach na księżycu, mapują rozkład związków chemicznych w atmosferze i na powierzchni ciała niebieskiego.
- Światło w wirze wykazuje znaczną różnicę w stosunku do innych miejsc w atmosferze - powiedział de Kok. - W chmurze można wyróżnić zamrożone cząsteczki cyjanowodoru - dodał.
Głównym składnikiem chmury jest cyjanowodór
Naukowcy przeanalizowali dane z gigantycznego wiru zmrożonych cząsteczek i upewnili się, ze jest to związek cyjanku i wodoru, bardzo toksycznej substancji.
- To odkrycie sugeruje, że atmosfera Tytanu ochładza się znacznie szybciej niż się spodziewaliśmy - mówi de Kok
Zimniej niż na Ziemi
Tytan otoczony jest gęstą atmosferą, w której dominuje azot. Znajduje się w niej również niewielka ilość metanu. Poza tym ciało niebieskie leży dziesięć razy dalej od Słońca, niż Ziemia. Te czynniki sprawiają, że na Tytanie panuje bardzo niska temperatura. Ma ona wpływ na to, że metan na powierzchni Tytana tworzy cieki.
Podobnie jak na naszej planecie, na księżycu Saturna są pory roku, które się zmieniają co siedem lat. Okres obiegu Księżyca wokół słońca wynosi 29 lat. W 2009 roku na półkuli południowej nastała jesień.
Autor: mab/mk / Źródło: space.com
Źródło zdjęcia głównego: NASA