Globalne ocieplenie jest przyczyną coraz częstszego występowania ekstremalnego zjawiska - La Niña. Międzynarodowy zespół badaczy obawia się, że w najbliższym czasie odnotujemy dwukrotnie większe susze na południowym zachodzie USA, bardziej dotkliwe powodzie w zachodnich regionach Pacyfiku oraz silniejsze huragany atlantyckie. Do 2099 roku odnotujemy aż osiem tego typu zjawisk.
Najnowsze badania sugerują, że ocieplenie Ziemi w połączeniu ze wzrostem częstotliwości występowania ekstremalnych zjawisk El Niño, oznacza również częstsze występowanie La Niña (co 13 lat , a nie jak do tej pory co 23 lata). Według naukowców w latach 2000-2099 czeka nas co najmniej osiem tego typu zjawisk. 70 procent tych z nich pojawi się w towarzystwie El Niño, co przyczyni się do pogodowych skrajności i anomalii pogodowych.
- Zwiększona częstotliwość zjawisk El Niña jest konsekwencją globalnego ocieplenia - wyjaśnia współautor badań profesor Matthew Collins.
Analizę najnowszych danych przeprowadził międzynarodowy zespół naukowców. Wyniki zostały opublikowane w magazynie "Nature Climate Change".
Zabójcza La Nina
- La Niña jest naturalnym zjawiskiem pogodowym występującym na Pacyfiku. Jej istnienie wywołuje interakcje pomiędzy powierzchnią oceanu a atmosferą. Podczas jej trwania, wody oceanu stają się chłodniejsze (ich temperatura spada poniżej średniej dobowej - red.), co globalnie wpływa na pogodę - wyjaśnia Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA).
Innymi słowy jest to zespół pasatów, które schładzają ocean, a to ma czynny wpływ na powstawanie m.in.: cyklonów i huraganów, ponieważ razem z wiatrami zmieniają się prądy oceaniczne, a to zmienia pogodę na poziomie globalnym. Jest ściśle związana ze zjawiskiem El Niño.
Powodzie wywołane przez La Niña w Chinach i Bangladeszu uznane były za najbardziej niszczące w historii ludzkości.
Trend El Niño
El Niño to występujący co kilka lat trend klimatyczny we wschodniej części Oceanu Spokojnego, pojawiający się przy zmianie cyrkulacji pasatowej ze wschodniej na zachodnią. Polega na utrzymywaniu się wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku.
El Niño odpowiada za klęski ekologiczne w regionach międzyzwrotnikowych. Może powodować susze w Australii, różnych regionach Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i Indii, a jednocześnie sprowadzać deszcze na inne obszary globu.
Autor: PW/mk / Źródło: NOAA, phys.org
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock