Hiszpańscy naukowcy zamierzają wykorzystać przechowywane od 14 lat komórki bucardo - znanej jako Celia - i wszczepić je kozicom. Być może dzięki temu uda się wskrzesić wymarły gatunek.
Celia była ostatnim na Ziemi bucardo (podgatunek koziorożca pirenejskiego), który wymarł ponad 13 lat temu. Naukowcom udało się zdobyć jej komórki i zamrozić w ciekłym azocie. W taki sposób przechowują je do dziś.
Celia była już sklonowana
Pomysł przywrócenia tego podgatunku narodził się kilka lat temu. W 2003 roku uczeni sklonowali Celię, jednak chwilę po tym zwierzę zdechło.
Nie przywrócenie, a sprawdzenie czy to w ogóle możliwe
Jak podkreślają badacze: - W tej chwili naszym celem nie jest przywrócenie tego gatunku, a sprawdzenie, czy komórki Celii są jeszcze żywe. Plan przywrócenia powstanie dopiero wtedy, jeśli okaże się, że komórki nadają się do wykorzystania.
I jeśli rzeczywiście eksperyment się powiedzie i okaże się, że komórki Celii są w dobrej formie, naukowcy wszczepią je kozicom. Eksperci są pełni nadziei co do powodzenia badania, bo twierdzą, że od czasu ostatniej próby przywrócenia gatunku znacznie polepszyły się techniki genetyczne.
Autor: kt/map / Źródło: popsci