W czwartek o godzinie 17.28 S艂o艅ce przesz艂o przez punkt Kozioro偶ca. Tym samym rozpocz臋艂a si臋 astronomiczna zima. To jednak niejedyne kryterium, wed艂ug kt贸rego wyznacza si臋 pocz膮tek tej pory roku.
Pory roku wynikaj膮 z nachylenia osi obrotu Ziemi wzgl臋dem p艂aszczyzny orbity w po艂膮czeniu z ruchem obiegowym wok贸艂 S艂o艅ca. Powoduje to, 偶e w r贸偶nych okresach roku dana p贸艂kula ma lepsze lub gorsze warunki o艣wietlenia przez S艂o艅ce. Oznacza to r贸偶nice w d艂ugo艣ci dnia i nocy na przestrzeni roku, przemieszczanie si臋 S艂o艅ca wy偶ej lub ni偶ej nad horyzontem. Gdy S艂o艅ce g贸ruje w zenicie nad zwrotnikiem Kozioro偶ca, na p贸艂kuli p贸艂nocnej mamy przesilenie zimowe i pocz膮tek astronomicznej zimy.
R贸偶ne klasyfikacje
Pierwszy dzie艅 zimy to termin nie do ko艅ca jednoznaczny. Wyznaczaj膮 go r贸偶ne kryteria, np. meteorologiczne, termiczne czy astronomiczne. Na podstawie tego ostatniego, opisanego wy偶ej, wydziela si臋 kalendarzowe pory roku. Wed艂ug tego podzia艂u pierwszy dzie艅 zimy przypada na 21/22 grudnia. Ostatnim jest 20/21 marca, kiedy S艂o艅ce przechodzi przez punkt Barana.
Meteorologicznie pory roku wyznacza si臋 na podstawie rocznych cykli temperatury. Ka偶da z p贸r roku trwa trzy miesi膮ce. Pokrywa si臋 z kalendarzem gregoria艅skim. Zima trwa od 1 grudnia do 1 marca.
Jest zima, czy jej nie ma?
Pierwszy dzie艅 zimy mo偶na wyznaczy膰 r贸wnie偶 wed艂ug podzia艂u termicznego (czy te偶 klimatologicznego). Wyznacznikiem takiej klasyfikacji jest 艣rednia temperatura dobowa. Wyr贸偶niamy pory roku: przedwio艣nie, wiosna, lato, jesie艅, przedzimie i zima. Polski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej doda艂 do nich jeszcze dwie - przedlecie i polecie. Zima wyst臋puje wtedy, gdy 艣rednia dobowa temperatura spada poni偶ej zera stopni Celsjusza.
Wed艂ug tego podzia艂u nadej艣cie najch艂odniejszej pory roku jeszcze przed nami.
Autor: ao/map,AP/rzw / 殴r贸d艂o: PAP, TVN Meteo; 藕r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego: pixabay.com/CC0 License
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽pixabay.com/CC0 License