Żaby zielone, wraz z pierwszymi ciepłymi dniami, przystąpiły do godów. O swojej obecności dają znać głośnym rechotem.
Mniej więcej w kwietniu, kiedy nadejdą pierwsze prawdziwie ciepłe chwile, żaby zielone budzą się ze snu zimowego i rozpoczynają gody. Wtedy można słuchać ich chóralnych godowych koncertów.
Jak podają Lasy Państwowe, głośny rechot umożliwiają żabom znajdujące się po bokach głowy dwa pęcherze głosowe (rezonatory). Samce zwykle unoszą się na wodzie, aby zwabić samice. Wtedy pokazują swoje zdolności wokalne. Najchętniej "śpiewają" wieczorem i w nocy. Właśnie wtedy można doświadczyć niesamowitego słuchowiska.
Chóralne koncerty
Po spotkaniu wybranek, samce starają się wejść na ich grzbiet i chwycić je pod pachami. Wtedy wpadają w tzw. ampleksus umożliwiający im zapłodnienie jaj. Samice składają skrzek na dnie stawów. W jednym sezonie mogą złożyć nawet kilka tysięcy jaj, z których wychodzą kijanki. Rozwijają się przez około cztery miesiące, przeobrażając się w dorosłą żabę.
Do żab zielonych zalicza się w Polsce trzy gatunki: żabę śmieszkę, żabę jeziorkową i żabę wodną. Są bardzo do siebie podobne. Ostatnia z nich jest mieszańcem dwóch pierwszych. Płazy te są bardzo trudne do rozróżnienia, nierzadko wymaga to badań genetycznych. Często żyją w tych samych zbiornikach wodnych.
Żaby zielone są aktywne do pierwszych jesiennych chłodów, czyli okolic października. Rozpoczynają wtedy hibernacje. Na dnie niezamarzających zbiorników wodnych, zakopane w mule lub resztkach roślinnych, wyczekują końca zimy. Z nastaniem wiosny ponownie rozpoczynają swoje niezwykłe koncerty.
Autor: ao/map / Źródło: Lasy Państwowe
Źródło zdjęcia głównego: Przemysław Świerblewski/ Lasy Państwowe