Ostrzeżenia pogodowe najwyższej kategorii wydano dla północno-zachodnich części Polski i Niemiec - wynika z danych zaprezentowanych przez europejskie służby meteorologiczne (EUMETNET). Groźnie może być też w Skandynawii, Danii, Europie Środkowej i Estonii. Na wybrzeżu Holandii poziom morza może się podnieść o 6 metrów. Orkan, nazwany przez przez Niemców Ksawery, funkcjonuje w Europie pod różnymi nazwami.
EUMETNET to organizacja meteorologiczna, która publikuje ostrzeżenia pogodowe dla europejskich obszarów, na których mogą wystąpić groźne warunki atmosferyczne. W czwartek wydała ostrzeżenia związane z prawdopodobieństwem wystąpienia silnego wiatru. Najwyższe ostrzeżenie - w czterostopniowej skali - wydano dla Polski i Niemiec.
Potężny orkan funkcjonuje w Europie pod różnymi nazwami. Niemcy nazwali go Ksawery, dla Szwedów jest Svenem. W Danii funkcjonuje pod imieniem Bodil.
Polska i Niemcy "na czerwono"
W Polsce czerwone ostrzeżenia pogodowe wydano dla województw: zachodniopomorskiego i pomorskiego, gdzie wiatr przy linii brzegowej osiągał będzie w porywach nawet 135 km/h.
Z kolei w Niemczech najwyższe ostrzeżenia pogodowe wydano dla landów: Szlezwik-Holsztyn, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Dolna Saksonia, Saksonia-Anhalt i Saksonia. Eksperci prognozują wiatr o prędkości 140 do nawet 160 km/h.
Sytuacja w Niemczech na razie jest stabilna - podają media - ale ma to się zmienić w nadchodzących godzinach. Mieszkańcy północy kraju przygotowują się na nadejście burz, silnego wiatru i sztormu.
Władze północnej Fryzji oczekują, że poziom wody podniesie się o ok. 2,5 metra. O godz. 14 zamknięte zostało hamburskie lotnisko. Jak powiedziała rzeczniczka, niewykonanych zostanie 380 startów i lądowań. W pogotowiu od czwartkowego rana jest straż pożarna. W Hamburgu zmobilizowano 400 zawodowych strażaków i 2500 ochotników.
Norwegia z utrudnieniami
Orkan łagodniej ma obejść się z Norwegią. Tam wydano pomarańczowe alarmy pogodowe dla trzech regionów regionów położonych w południowo zachodniej części kraju: Hordalang, Rogaland, Sognog Fjordane. Tam podmuchy wiatru mają osiągać maksymalnie 79 km/h.
Około godz. 13 naszego czasu nad Oslo znalazło się centrum orkanu. Norweskie służby meteo prognozują opady śniegu i zawieje śnieżne przez cały czwartek. Wiatr ma zelżeć dopiero w nocy.
Wały wzdłuż morza
Na nadejście orkanu przygotowują się także mieszkańcy Beneluxu. Tam - ze względu na dużą odległość od centrum niżu - ma być względnie bezpiecznie. EUMETNET wydał żółte ostrzeżenia dla obszarów położonych wzdłuż brzegu. Ma wiać z prędkością 90 km/h.
W Belgii i Holandii zagrożenie wiąże się z wysokim poziomem wód. Wiatr będzie spychał wody z Morza Północnego w stronę lądu. Dodatkowo zagrożenie zwiększa faza księżyca, który jest teraz w nowiu. W trakcie pełni i nowiu występują największe przypływy.
Belgowie i Holendrzy wzdłuż wybrzeża układali w środę i czwartek worki z piaskiem. Poziom wody w Morzu Północnym może się podnieść o 6 metrów, co byłoby najwyższym poziomem od 30 lat.
Autor: pk,mb/mj / Źródło: EUMETNET, Het Nieuwsblad, met.no, focus.de