Na półkuli północnej lato powoli się kończy, co doskonale widać na niebie, na którym przez najbliższe noce można będzie podziwiać Księżyc Żniwiarzy.
Księżyc Żniwiarzy to pełnia najbliższa jesiennej równonocy, która zwiastuje przyjście nowej pory roku. W Polsce pojawiła się dzisiaj około godz. 13.12.
Nazwa związana jest z czasem sprzed ery elektryczności, kiedy ludzie uzależnieni byli od naturalnych źródeł światła.
Pomocny rolnikom
Przełom lata i jesieni to czas, kiedy dojrzewa wiele owoców i warzyw, które muszą zostać zebrane przez rolników. Z biegiem czasu ludzie nauczyli się korzystać z natury i na zbiory plonów wybierali te dni, podczas których można było jak najdłużej korzystać ze światła. Taką porą były właśnie noce poprzedzające, z pełnią i następujące po niej, ponieważ po zachodzie słońca na niebie pojawiał się jasny satelita.
Iluza księżycowa
W ciągu kilku najbliższych nocy, wschodzący nisko nad horyzontem Księżyc będzie wydawał się znacznie większy niż w momencie, w którym znajduje się wysoko na niebie. Jest to jednak tylko złudzenie optyczne, często nazywane "iluzją księżycową", która spowodowana jest działaniem mózgu i oczu.
Księżyc nie zmienia ani swojej wielkości, ani odległości względem Ziemi. To mózg postrzega go w różny sposób w zależności od tego, gdzie oczy do dostrzegają: nad horyzontem lub nad głową. Kiedy patrzymy na księżyc w zenicie, wyobrażamy sobie że jest bliżej. Kiedy natomiast obserwujemy go nad horyzontem, myślimy, że znajduje się w miejscu bardziej odległym, jego wielkość jest nadal taka sama, ale my wyobrażamy sobie, że jest większy.
Autor: kt/map / Źródło: space.com
Źródło zdjęcia głównego: NASA