Wygląda jak aureola wokół słońca. Halo to rzadkie i piękne zjawisko, które cenią zarówno meteorolodzy, jak i czujni Reporterzy 24.
Halo występuje wokół tarczy słońca lub księżyca. Może być białe, jak i mieć wszystkie barwy tęczy. Wygląda jak świetlisty pierścień, lecz gdy tylko podejdziesz kilka kroków naprzód - znika. Halo to zjawisko optyczne równie piękne, co krótkotrwałe. Naszym Reporterom 24 z całej Polski - Łeby, Warszawy i Krynicy Morskiej - udało się je utrwalić.
Latający spodek
Halo to złudzenie optyczne wywołane załamaniem się światła na kryształach lodu i odbiciem go wewnątrz kryształków lodu, które znajdują się w cirrostratusach - chmurach pierzastych piętra wysokiego - lub we mgle lodowej, która powstaje w bardzo niskich temperaturach. W przypadku Polski halo występuje przede wszystkim w cirrostratusach, gdyż mgły lodowe są u nas rzadkością.
Rodzajów halo jest naprawdę wiele - czasem otaczają je towarzyszące zjawiska optyczne: świetliste parheliony lub dodatkowe tęczowe łuki. Na zdjęciach pochodzących z Kontaktu 24 możemy zaobserwować najczęściej spośród nich występujące halo 22 stopnie.
Halo 22 stopnie to zjawisko, w którym promień okręgu lub jego fragmentu wynosi 22 stopnie, a koło wewnątrz łuku halo jest ciemniejsze niż otaczające je niebo. Jak widać na zdjęciach, kolory są słabo zarysowane - to także jedna ze szczególnych cech tego rodzaju halo.
Autor: sj/map / Źródło: atoptics.co.uk/Wikipedia/Kontakt 24
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24