Na Marsie istnieje słona woda w stanie ciekłym. Naukowcy z NASA poinformowali o tym w poniedziałek na specjalnej konferencji prasowej, którą poprzedziła publikacja artykułu na temat tego przełomowego odkrycia. Wszystko dzięki najnowszej bardzo szczegółowej mapie składu chemicznego powierzchni Czerwonej Planety, na której potwierdzono obecność soli.
Naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA odkryli pierwszy dowód, który świadczy o istnieniu słonej wody w stanie ciekłym na powierzchni Marsa.
O jej obecności świadczą smugi soli, które uchwycił na najnowszej mapie chemicznej za pomocą spektrometru obrazowania Mars Reconnaissance Orbiter MRO (sonda) należący do NASA. Pokrywają one skalne kratery i wąwozy Marsa na obszarach w pobliżu równika. Mają około 5 metrów szerokości. Pojawiają się one w kilku miejscach na Marsie, kiedy temperatura przekracza - 23 stopnie C, a znika kiedy temperatura spada.
Nadchlorany na powierzchni
Odkrycie niesie wiele nadziei w związku z możliwością istnienia mikroorganizmów na powierzchni Czerwonej Planety.
- Te nadchlorany (sole lub estry kwasu nadchlorowego - przyp. red.) zostały znalezione w wielu miejscach lądowania na Marsie. Może być ich więcej niż do tej pory sądzono - wyjaśniała Mary Beth Wilhelm z NASA Ames Research.
- Jest jeszcze za wcześnie, by ocenić, czy ma to faktyczny wpływ na życie na Marsie, jednak przyczynia się do kolejnych badań w tym kierunku - dodaje.
Źródła wody
- Źródło wody pozostaje tajemnicą. Może pochodzić ona zarówno z atmosfery, z ziemi, z lodu lub ze wszystkich tych źródeł. Może to być również woda pochodząca z minerałów uwalniających jej duże ilości. Jednak jestem najbliższy idei, że pochodzi z atmosfery i zawiera się w nadchloranach i w chlorkach - mówił podczas konferencji prasowej główny badacz z High Resolution Imaging Science Experiment Alfred McEwen. - Prawdopodobieństwo istnienia mikroorganizmów na powierzchni Marsa jest bardzo wysokie - dodał McEwen.
- Myślałam, że nie ma już nadziei na obecność wody - mówił Lujendra Ojha, główny autor badań. - Jednak Mars wciąż kryje wiele tajemnic - dodaje.
Postęp
- Naszą misją na Marsie było "podążanie za wodą" i poszukiwanie życia we wszechświecie. Teraz mamy dowody na to, co wcześniej podejrzewaliśmy - mówił John Grünsfeld, astronauta i naukowiec NASA. - Jest to znaczny postęp, gdyż potwierdza obecność słonej wody w ciekłym stanie na powierzchni Marsa - dodaje.
Publikacja materiału
Przełomowe odkrycie opublikowano w naukowym czasopiśmie "Nature Geoscience" w poniedziałek 28 września. Poza tym tego samego dnia NASA zwołała konferencję w sprawie "rozwiązania tajemnicy" Marsa.
Poprowadzili ją Jim Green, dyrektor Nauk Planetarnych (NASA), Michael Meyer, główny naukowiec z programu Mars Exploration, Lujendra Ojha z Instytutu Technologicznego w Atlancie, Mary Beth Wilhelm z centrum NASA Ames Research, Alfred McEwen, główny badacz z High Resolution Imaging Science Experiment.
Internauci mogli zadawać pytania używając hasztagu #AskNASA.
Mars mystery solved? Find out Monday at 11:30am ET at a live briefing on NASA TV: http://t.co/YYpCP6fv3Y Q? #askNASA pic.twitter.com/Bm35D6DZho— NASA (@NASA) wrzesień 25, 2015
Penetracja Czerwonej Planety
Od przesłania pierwszych zdjęć Marsa na Ziemię minęło 50 lat. W 1965 roku wykonała je sonda Mariner 4, która przeleciała w nieopodal Czerwonej Planety. Przez kolejne lata światowe agencje kosmiczne prześcigały się w próbach eksploatacji Marsa.
Na początku XXI wieku w pobliżu Marsa znalazły się już orbitery, łaziki i lądowniki, które do tej pory są trakcie misji i dostarczają cennych danych.
Po powierzchni Czerwonej Planety wędruje m.in. łazik Opportunity, który przez 11 lat pokonał ponad 42 kilometry. Jego zadaniem jest m.in. poszukiwanie i analiza składu marsjańskich skał. W trakcie swojej misji łazik natknął się na meteoryty Heat Shield Rock, Block Island, Shelter Island, Oilean Ruaidh.
Podczas swojej wędrówki wykonał już sporą serię zdjęć, które pokazują, jak wygląda powierzchnia naszego planetarnego sąsiada.
Marsa od 6 sierpnia 2012 roku penetruje również łazik Curiosity. Misja Curiosity rozpoczęła się jeszcze w 2011 roku, kiedy to pod koniec listopada rakieta z łazikiem wystartowała z Przylądka Canaveral. Urządzenie przygląda się powierzchni Czerwonej Planety pod względem możliwości utrzymania się na niej życia organicznego. W dniu 16 kwietnia 2015 roku łazik przekroczył 10 km łącznej jazdy licząc od jego lądowania na planecie.
Autor: PW/kka,map / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: Mars Reconnaissance orbiter/University of Arizona/JPL/NASA