Naukowcy znaleźli dowód na istnienie na Marsie słodkowodnego jeziora, w którym mogło rozwijać się życie mikrobiologiczne. Próbki z tego rejonu zdobył łazik Curiosity.
Jezioro znajdowało się wewnątrz krateru Gale, gdzie w sierpniu 2012 roku wylądował łazik, i mierzyło 50 km długości i 5 km szerokości. Naukowcy podają jednak, że jego rozmiar różnił się na przełomie lat.
Analiza próbek podłoża wskazuje, że jezioro istniało przez co najmniej 10 tys. lat - uważa geolog John Grotzinger z Kalifornijskiego Instytutu Technologii w Parsadenie. O badaniach poinformowano w czasie trwającej w San Francisco konferencji Amerykańskiej Unii Geofizycznej.
Wielkie jezioro
Analiza dwóch próbek z rejonu Yellowknife Bay pobranych przez Curiosity wykazała, że istniało tam słodkowodne jezioro podczas gdy inne części Marsa wyschły lub były usiane płytkimi, kwaśnymi i słonymi basenami słabo przystosowanymi do życia.
Naukowcy podali także, że gliny, które tworzą się w obecności wody, były młodsze niż wcześniej szacowano.
Już w czasie wcześniejszych badań nad Marsem zdobyto dowody mogące świadczyć o tym, że Czerwona Planeta mogła być w przeszłości cieplejsza, wilgotniejsza i bardziej podobna do Ziemi.
Sama powierzchnia Marsa ma świadczyć o tym, że istniała tam woda. Można bowiem znaleźć kanały, wyschnięte kanały rzek, jezior i charakterystyczne złoża osadowe.
Żywe organizmy
W próbkach pobranych z Yellowknife Bay wykryto także śladowe ilości substancji organicznych, które mogły jednak zostać zniszczone przez suszarkę laboratoryjną łazika. Naukowcy mają teraz zamiar zbadać próbki na obecność mikrobów.
Curiosity jest teraz w drodze na Górę Sharpa, która wyrasta z krateru Gale'a i mierzy 5 000 m wysokości.
Autor: pk/rp / Źródło: Reuters TV
Źródło zdjęcia głównego: NASA