Wraz z nadejściem prawdziwej zimy pogorszyły się warunki drogowe. Codziennie prószy śnieg, a temperatura nawet w ciągu dnia spada poniżej zera, więc drogi są śliskie. Jak przygotować samochód i jak zachować się na drodze w trudnych warunkach? Poniżej kilka sprawdzonych zasad.
1. Zadbaj o wyposażenie auta
Zimą każdy samochód powinien być wyposażony w szczotkę do odśnieżania i skrobaczkę do szyb. Pamiętajmy o dokładnym wyczyszczeniu reflektorów i tylnych świateł. Dzięki temu będziemy lepiej widoczni na drodze, zwłaszcza nad ranem i w nocy.
Kierowcy wyjeżdżający w trasę powinni spakować do bagażnika łopatę. Pomoże, gdy zakopiemy się w grubej warstwie śniegu.
Przezorni zmotoryzowani wożą na tylnym siedzeniu koc i dodatkową ciepłą kurtkę na wypadek długiego oczekiwania na pomoc drogową w razie ewentualnej awarii auta lub kolizji. Wyruszając w trasę pamiętajmy aby mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy. W razie wypadku lub problemów na drodze szybko wezwiemy odpowiednie służby ratunkowe. 2. Sprawdź wycieraczki
Wycieraczki powinny pozostawiać czystą i jasną szybę po każdym machnięciu. Jeśli zostawiają smugi, trzeba je wymienić.
Wybierając się samochodem w miejsce, gdzie często prószy śnieg, np. w góry, zastanówmy się nad zainstalowaniem specjanych wycieraczek zimowych. Mają ostrzejsze końcówki od tych tradycyjnych, by łatwiej redukować lód i śnieg na szybach.
3. Wychodź z domu wcześniej
Jeśli dojeżdżamy do pracy samochodem, który na noc nie stoi w garażu, wstawajmy 10 minut wcześniej niż zwykle. Przed wyruszeniem w trasę trzeba oskrobać i odśnieżyć samochód.
Pomoże nam w tym uruchomienie grzejnika, który stopi lód na szybach. dodatkowo po porannej rozgrzewce przy odśnieżaniu miło będzie wsiąść do ciepłego auta.
4. Uważaj na mostach i wiaduktach
Mosty i wiadukty to miejsca bardziej oblodzone od zwyczajnych dróg. Należy zachować na nich bezpieczną prędkość, nie przyspieszać i nie naciskać na hamulec, bo można łatwiej wpaść w poślizg.
5. Poślizg nie zawsze niebezpieczny
Jeśli już zdarzy nam się wpaść w poślizg, wcale nie musi oznaczać to kryzysowej sytuacji. Wszystko zależy od tego, czy stracimy kontrolę nad pojazdem. Warto pamiętać, że jeśli przy skręcie zaczynają się ślizgać przednie koła samochodu, pierwszym odruchem powinno być ujęcie gazu. Jeśli auto nadal nie odzyska przyczepności - należy zmniejszyć kąt skrętu kierownicy.
Często przyczyną niebezpiecznego poślizgu jest zbyt ostre hamowanie na zakręcie. Dlatego nawet jeśli mamy ABS, hamować należy z rozwagą.
Autor: mm/ms / Źródło: accuweather.com, Motor
Źródło zdjęcia głównego: PAP