Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem dla 13 województw. Nad morzem obowiązuje alert drugiego stopnia przed sztormem. W województwie dolnośląskim ogłoszono trzeci stopień zagrożenia przed silnymi burzami i gradem.
W większości kraju obowiązują alerty meteorologiczne przed burzami z gradem.
Gdzie obowiązują ostrzeżenia?
WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE
W woj. dolnośląskim wystąpią opady od 10 l/mkw do 25 l/mkw, w rejonie Kotliny Kłodzkiej spadnie nawet 57 l/mkw. Ciągle istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia silnych burz z intensywnymi opadami deszczu. Mogą one spowodować lokalną akumulację opadów deszczu do około 50 l/mkw, a w rejonie Kotliny Kłodzkiej nawet do 80 l/mkw. Burzom może towarzyszyć silny wiatr w porywach do 80 km/h. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo opadu gradu.
WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIE
Prognozowane jest wystąpienie opadu gradu i deszczu, od 10 do 20 l/mkw. Miejscami natężenie może dochodzić do 30 litrów. Porywy wiatru w burzach mogą dochodzić do 70 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje od dzisiaj od godziny 17 do jutra do piątej rano.
WOJEWÓDZTWO POMORSKIE
Wystąpią opady deszczu z gradem, od 10 do 20 l/mkw. Miejscami natężenie może dochodzić do 30 litrów. Porywy wiatru w burzach mogą osiągać prędkość do 80 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje od dzisiaj od godziny 18 do jutra do szóstej rano.
WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE
Prognozowane są burze z opadami gradu i deszczu o natężeniu od 20 litrów na metr kwadratowy do 30 litrów. Lokalnie może spaść nawet 40 l/mkw. Porywy wiatru w burzach mogą osiągać prędkość do 90 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenie obowiązuje od dzisiaj od godziny 14 do jutra do końca dnia.
WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE
Możliwe burze z opadem gradu, miejscami może spaść od 20 do 30 l/mkw. deszczu. Lokalnie spodziewane jest natężenie nawet do 40 l/mkw. Prognozowana prędkość wiatru w porywach burzowych może dochodzić do 90 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje od dzisiaj od godziny 14 do jutra do drugiej w nocy.
WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE
Prognozowane jest wystąpienie opadu gradu i deszczu, od 10 do 25 l/mkw. Miejscami natężenie może dochodzić do 40 litrów. Porywy wiatru w burzach mogą dochodzić do 85 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje od dzisiaj od godziny 13 do jutra do końca dnia.
WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE
Wystąpią opady deszczu z gradem, od 10 do 25 l/mkw. Miejscami natężenie może dochodzić do 40 litrów. Porywy wiatru w burzach mogą osiągać prędkość do 85 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje od dzisiaj od godziny 13 do jutra do drugiej w nocy.
WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE
Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 25 l/mkw., lokalnie do 35 litrów. Prędkość porywów wiatru w burzach mogą osiągać prędkość do 80 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje od dzisiaj od godziny 12 do jutra do drugiej w nocy.
WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE
Prognozowane jest wystąpienie opadu deszczu z gradem, od 20 do 30 l/mkw. Miejscami natężenie może dochodzić do 40 litrów. Porywy wiatru w burzach mogą dochodzić do 90 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje od dzisiaj od godziny 14 do jutra do drugiej w nocy.
WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE
Spodziewane są burze z opadami deszczu od 15 do 25 l/mkw. Lokalnie ich natężenie może dojść do 40 l/mkw. Porywy wiatru w burzach mogą osiągać prędkość do 80 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje od dzisiaj od godziny 13 do jutra do drugiej w nocy.
WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE
Wystąpią opady deszczu z gradem, od 20 do 30 l/mkw. Miejscami natężenie może dochodzić do 40 litrów. Porywy wiatru w burzach mogą osiągać prędkość do 80 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje od dzisiaj od godziny 15 do jutra do trzeciej w nocy.
WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE
Możliwe burze z opadem gradu. Podczas wyładowań może spaść 25 l/mkw. deszczu, lokalnie do 35 l/mkw. Prognozowana prędkość wiatru w porywach burzowych może dochodzić do 80 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje od dzisiaj od godziny 14 do jutra do trzeciej w nocy.
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu z gradem, do 25 l/mkw., lokalnie do 35 litrów. Prędkość porywów wiatru w burzach może osiągać 80 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje od dzisiaj od godziny 12 do jutra do trzeciej nad ranem.
WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE
WYDANO OSTRZEŻENIE DRUGIEGO STOPNIA
Na obszarze województwa obserwuje się burze z opadami deszczu których wysokość miejscami wynosi 30 l/mkw. Prognozuje się dalsze występowanie burz. Łącznie z opadami, które już wystąpiły na południu województwa, sumaryczna wysokość opadów miejscami wyniesie od 40 l/mkw. do 50, lokalnie 60 l/mkw. Miejscami wystąpią opady gradu. Porywy wiatru w burzach mogą dochodzić do 80 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje od dzisiaj od godziny 13 do jutra do godziny czwartej nad ranem.
STREFA BRZEGOWA WSCHODNIA
WYDANO OSTRZEŻENIE DRUGIEGO STOPNIA
Prognozowany jest wiatr południowo-wschodni pod koniec okresu skręcający na południowo-zachodni. Osiągać będzie 5 do 6 w porywach do 7 stopni w skali Beauforta. Wieczorem może wzrosnąć na 6 do 7 w porywach do 8. Nad ranem natomiast 7 do 8, w porywach do 9 w skali Beauforta. Ostrzeżenie obowiązuje od dzisiaj od godziny 13 do jutra do godziny ósmej rano.
STREFA BRZEGOWA ZACHODNIA
WYDANO OSTRZEŻENIE PIERWSZEGO STOPNIA
Prognozowany jest południowo-wschodni 5 do 6 w porywach 7 w skali Beauforta.
Co oznaczają ostrzeżenia?
Alert pierwszego stopnia to sytuacja, kiedy "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Alert drugiego stopnia oznacza, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Alert trzeciego stopnia oznacza, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Autor: ao/ja,aw/wd / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Jeff Gammons StormVisuals