Muzeum osobliwości w TVN Meteo. Długoszpary, samogłowy i ekstremofile

Poznacie m.in. ekstremofile

TVN Meteo zaprasza do oglądania niezwykłych filmów dokumentalnych, które przybliżą rzeczywistości, o jakich nam się nie śniło. Poznacie długoszpary, samogłowy i ekstremofile, a także zwiedzicie kalifornijską Dolinę Śmierci.

Zapowiada się pełen niezwykłych dokumentów tydzień. Oto, co w nich znajdziecie:

Życie w piekle, odcinek 1. "Przetrwać w soli i kwasie"

Niektóre organizmy, zwane ekstremofilami, rozwijają się w środowiskach wybitnie niesprzyjających życiu. Jeszcze trzydzieści lat temu naukowcy myśleli, że niektóre miejsca na Ziemi są pozbawione wszelkich form życia, podobnie jak odległe planety. Okazuje się jednak, że istnieją organizmy, które są w stanie żyć w bardzo kwaśnej wodzie o poziomie ph zbliżonym do kwasu siarkowego.

Życie w piekle, odcinek 1
Życie w piekle, odcinek 1

Życie w piekle, odcinek 2. "Przetrwać w wysokich temperaturach"

Na Saharze żyje mrówka zwana królową pustyni. Mieszka w miejscu, gdzie spada mniej niż 15 mm deszczu rocznie. W tak gorącym środowisku zwierzęta muszą się przystosować do trudnych warunków. Wielbłąd na przykład potrafi w ciągu dnia podnieść swoją ciepłotę ciała do 42 stopni, by możliwie jak najmniej się pocić.

Życie w piekle, odcinek 2
Życie w piekle, odcinek 2

Życie w piekle, odcinek 3. "Przetrwać w niskich temperaturach"

W zimnych środowiskach niepodzielnie rządzą mikroorganizmy, które tworzą podstawę tego wrażliwego ekosystemu, zagrożonego ponadto globalnym ociepleniem. Te małe stworzenia dysponują niezwykłym wyposażeniem, które pozwala im przetrwać w niesprzyjającym środowisku. Ich mechanizmy przystosowawcze wciąż fascynują naukowców.

Życie w piekle, odcinek 3
Życie w piekle, odcinek 3

Życie w piekle, odcinek 4. "Przetrwać w ciemnościach"

Ciemność to królestwo mikroorganizmów. Niektóre z nich mają całkowicie białą skórę, inne natomiast są ślepe. Naukowcy, chcąc zgłębić kolejne sekrety ewolucji, badają, jak mikroorganizmy dają sobie radę z niewielką ilością tlenu, pokarmu i światła.

Życie w piekle, odcinek 4
Życie w piekle, odcinek 4

Dolina Śmierci

Jej nazwa wzbudza grozę. Nie bez powodu, ponieważ to piekielna kraina. Spalona słońcem, poddająca chcącym się z nią zmierzyć trudnym próbom i nietolerująca słabości. Jednak ta nieprzyjazna kraina ma też swoje drugie oblicze. Zapraszamy na zaskakującą wyprawę do miejsca, w którym nic nie jest takie jak się wydaje.

Wielkie oceaniczne przygody S1E5

W kolejnym odcinku podmorskiej przygody udamy się do Nowej Zelandii. Monty Halls będzie rozmawiał z Maorysami na temat mórz i ich mieszkańców. Odcinek poświęcony jest żarłaczowi miedzianemu, który jest najsłynniejszym rekinem Nowej Zelandii. Żyje przy brzegu, ma trzy metry długości, 300 kilogramów wagi i potrafi żyć trzydzieści lat.

Wielkie oceaniczne przygody. S1E5 "Żarłacz miedziany"
Wielkie oceaniczne przygody. S1E5 "Żarłacz miedziany"

Wielkie oceaniczne przygody S1E6

Monty Halls dotrze do miasteczka Gansbaai, położonego na południowym skraju Afryki, które słynie z naprawdę dużych podwodnych drapieżników. Poznamy żyjącego w zimnej wodzie prądu bengalskiego żarłacza białego, słynnego rekina zwanego ludojadem.

Wielkie oceaniczne przygody. S1E6 "Żarłacz biały"
Wielkie oceaniczne przygody. S1E6 "Żarłacz biały"

Wielkie oceaniczne przygody S1E7

Monty Halls uda się do Mozambiku, by popływać z rybą z rodziny strzępielowatych epinephelus tukula, zwaną tutaj granikiem kartoflanym. Swoją nazwę zawdzięcza plamom na skórze w kształcie kartofli. Osiąga do dwóch metrów długości i waży do 110 kilogramów. To największa ryba żyjąca w rafach koralowych.

Wielkie oceaniczne przygody. S1E7 "Granik"
Wielkie oceaniczne przygody. S1E7 "Granik"

Wielkie oceaniczne przygody S1E8

Monty Halls uda się do Durbanu, miasta położonego w Republice Południowej Afryki. To miasto jest także najważniejszym afrykańskim portem. Monty odwiedzi meijsce położone o 30 kilometrów od Durbanu. Celem tej podróży jest rekin tygrysi, którego wielkość sięga siedmiu metrów. Jego waga to około 800 kilogramów. Rekin tygrysi potrafi żyć nawet pięćdziesiąt lat.

Wielkie oceaniczne przygody, S1E8
Wielkie oceaniczne przygody, S1E8

Wielkie oceaniczne przygody S1E9

Monty Halls uda się na Florydę, żeby nurkować w wodach Crystal River. Mieszka w nich stworzenie, które dało początek rekordowej liczbie mitów. To manaty. Monty dowie się, jak pływać z tymi ogromnymi stworzeniami. Manaty to wielkie roślinożerne krowy morskie. Żyją na Florydzie od 45 milionów lat. Oprócz nich poznamy także żółwie jaszczurowate i wąsate sumy.

Wielkie oceaniczne przygody (S1E9)
Wielkie oceaniczne przygody (S1E9)

Wielkie oceaniczne przygody S1E10

Monty Halls zwiedzi Bimini, łańcuch wysp znajdujących się około 80 km na wschód od Miami na Florydzie. Ponieważ Bimini to wyspy leżące na skraju prądu zatokowego, co sekundę mija je 100 miliardów litrów wody. W tutejszych wodach pływają żarłacze żółte i delfiny. Tu najłatwiej je spotkać.

Wielkie oceaniczne przygody (S1E10)
Wielkie oceaniczne przygody (S1E10)

Wielkie oceaniczne przygody S2E1

W drugim sezonie Monty Halls będzie kontynuował swoją podróż po świecie w poszukiwaniu niezwykłych morskich zwierząt. W odcinku otwierającym drugą serię uda się na spotkanie z kałamarnicą olbrzymią, która obrosła legendą jako kraken - potężny potwór z oceanów, zdolny zatopić statek i pożreć jego załogę. Czy kałamarnica olbrzymia, która osiąga 18 m długości to faktycznie legendarny kraken?

Wielkie oceaniczne przygody (S2E1)
Wielkie oceaniczne przygody (S2E1)

Wielkie oceaniczne przygody S2E2

Lokalne gazety donoszą o pojawieniu się w wodach u wybrzeży Anglii żarłacza białego, rekina znanego jako ludojad.

Wielkie oceaniczne przygody (S2E2)
Wielkie oceaniczne przygody (S2E2)

Wielkie oceaniczne przygody S2E3

Bohaterem tego odcinka będzie długopłetwiec, znany jako humbak. To gatunek walenia z podrzędu fiszbinowców. i jedno z największych stworzeń zamieszkujących naszą planetę. Dorosłe osobniki osiągają nawet 17 m długości i 45 ton masy.

Wielkie oceaniczne przygody, S2E3
Wielkie oceaniczne przygody, S2E3

Wielkie oceaniczne przygody S2E4

W tym odcinku spotkamy się z tajemniczym oceanicznym olbrzymem. To największa kostnoszkieletowa ryba na świecie - osiąga trzy metry długości, cztery metry wysokości i waży około dwóch ton. To tzw. samogłów lub Mola mola, stworzenie, którego samica potrafi jednorazowo wytworzyć 300 milionów jaj.

Wielkie oceaniczne przygody, S2E4
Wielkie oceaniczne przygody, S2E4

Wielkie oceaniczne przygody S2E5

Monty Halls wybierze się na kandyjską wyspę Vancouver, żeby spotkać orkę, zwaną, za sprawa błędnego tłumaczenia, wielorybem mordercą.

Wielkie oceaniczne przygody (S2E5)
Wielkie oceaniczne przygody (S2E5)

Wielkie oceaniczne przygody S2E6

Monty Halls postanawia tym razem popływać z legendarnym zwierzęciem, zwanym rekinem dziwolągiem. Patrząc na jego ciało, nietrudno zrozumieć dlaczego. Jego ogon jest niemal tak długi, jak ciało. To kosogon, którego można spotkać w okolicach Filipin.

Wielkie oceaniczne przygody (S2E6)
Wielkie oceaniczne przygody (S2E6)

Autor: map//ŁUD / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Do Polski zmierza powietrze z południa, dzięki któremu przez kilka dni temperatura miejscami będzie przekraczać 25 stopni. Zrobi się gorąco, jednak zawita do nas także więcej chmur, z których część może okazać się burzowa. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę pogody na majówkę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przez przymrozkami. W części regionów kraju temperatura przy gruncie może spaść do -3 stopni Celsjusza. Obowiązują także ostrzeżenia przed roztopami.

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. Noc upłynie w części kraju pod znakiem słabych opadów deszczu. W niedzielę 28.04 w całym kraju będzie pogodnie. Temperatura wzrośnie nawet do 24 stopni Celsjusza, lokalnie powieje silniejszy wiatr.

Pogoda na jutro - niedziela 28.04. Nocą w części kraju pokropi deszcz

Pogoda na jutro - niedziela 28.04. Nocą w części kraju pokropi deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tornada przetoczyły się w piątek przez amerykańskie stany Nebraska i Iowa. Wiele domów zostało uszkodzonych, są doniesienia o osobach lekko rannych. Żywioł spowodował też przerwy w dostawie prądu. Przed zagrożeniem ostrzegały syreny alarmowe.

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Trwa akcja poszukiwawcza ludzi, którzy próbowali przekroczyć ciężarówką wezbraną rzekę Kwa Muswii na południu Kenii. Do tej pory znaleziono 11 żywych osób i siedem martwych.

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Brytyjski turysta został zaatakowany przez rekina w Trynidadzie i Tobago - poinformowały w sobotę brytyjskie media. 64-letni mężczyzna przebywa na oddziale intensywnej terapii. Do ataku doszło zaledwie 10 metrów od brzegu.

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Źródło:
BBC, PAP

W ciągu ostatnich lat narażenie antarktycznej fauny i flory na szkodliwe działanie promieni słonecznych wzrosło - donosi międzynarodowy zespół naukowców, dodając, że zwierzęta i rośliny muszą sobie z tym zagrożeniem radzić. Wszystko przez dziurę ozonową, która potrafi niezwykle długo utrzymywać się nad najzimniejszym kontynentem.

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Źródło:
nature.com, BBC

Wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy (HPAI) wykryto u delfina butlonosego z Florydy. Jest to pierwszy taki udokumentowany przypadek - donoszą naukowcy z University of Florida.

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Źródło:
phys.org

Dwuletniej orce, uwięzionej od miesiąca w zatoce wyspy Vancouver, udało się samodzielnie pokonać piaszczystą płyciznę dzielącą zatokę od otwartych wód Pacyfiku - przekazały w piątek kanadyjskie media. Akcja ratunkowa ssaka morskiego trwała od początku kwietnia.

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

Źródło:
AP News, PAP, The Guardian

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters