Mieszkańcy Murmańska, Norylska, Workuty i Nowego Urengoju przez kolejne 40 dni nie zobaczą słońca. Rosyjscy meteorolodzy ogłosili na dalekiej północy nastanie nocy polarnej.
W szerokości geograficznej, w której położony jest Murmańsk zapadła noc. Potrwa ona 40 dni. Słońce przez ten czas będzie się zbliżać do linii horyzontu, ale nie przekroczy jej. Wzejdzie 11 stycznia. Mieszkańcy Murmańska, ze względu na otaczające miasto wzniesienia, zobaczą je dopiero w marcu.
Latarnie na ulicach nie będą gasły przez prawie dwa miesiące. W domach pojawią się specjalne żarówki przypominające małe słoneczka.
Kilka miesięcy później nastanie z kolei dzień polarny. Wówczas przez 40 dni słońce nie będzie szło spać.
Spaść 8 godzin i zmienić dietę
Warunki atmosferyczne mogą powodować senność, rozchwianie emocjonalne, zły humor, zaostrzenie chorób przewlekłych oraz stany depresyjne.
Aby zmniejszyć ryzyko wystepowania takich objawów lekarze zalecają, by spać co najmniej 8 godzin dziennie.
Należy też nieco zmienić dietę – zwiększyć ilość spożywanych kalorii, ograniczyć jedzenie słodyczy i żywności wysoko przetworzonej, a jeść owoce, warzywa (zwłaszcza borówki czy żurawinę) oraz nabiał. Polecają również jedzenie czosnku oraz cebuli - działają antybakteryjnie oraz poprawiają trawienie.
Na biegunie ciemno przez 6 miesięcy
Noc polarna występuje wówczas, gdy Słońce przebywa pod horyzontem ponad 24 godziny. Na biegunie może ona trwać do 6 miesięcy.
Nie jest ona tak ciemna, jak normalna noc. Promienie Słońca nadal trafiają do wyższych warstw atmosfery, w których są rozpraszane i odbijane w kierunku terenów, na których panuje noc polarna. Ma się więc wrażenie, że przez większość doby jest zmierzch.
Rolę źródła światła przejmuje Księżyc. W pełni jest on niemalże tak wysoko o północy, jak Słońce w ciągu dnia w południe.
Autor: usa / Źródło: rusnovosti.ru, news.mail.ru, wikipedia.org