Wiele rzek i zbiorników wodnych w związku z burzami może osiągać wysokie poziomy stanu wód. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne.
Na północy kraju miejscami może być niebezpiecznie. Na odcinku Wisły od zlewni od zbiornika Włocławek w województwie kujawsko-pomorskim, aż po jej ujście do Zatoki Gdańskiej w woj. pomorskim, synoptycy wydali drugi stopień alertu hydrologicznego.
Według komunikatu IMGW w związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej na dolnym oraz ujściowym odcinku Wisły, pomiędzy wodowskazami Chełmno i Gdańsk - Przegalina, przewiduje się wzrosty stanów wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.
Alarmy pierwszego stopnia
W związku z prognozowanymi opadami burzowymi niższy, pierwszy stopień ostrzeżeń hydrologicznych wydano w województwach:
- lubuskim, w zlewniach Odry od Głogowa do ujścia Bobru, Bobra od Bobrzycy do ujścia (bez Kwisy i Czernej Wielkiej) oraz Nysy Łużyckiej od Zgorzelca do ujścia;
- dolnośląskim, wszędzie, z wyłączeniem rzeki Odry;
- śląskim, z wyłączeniem rzeki Odry oraz Prosny górnej i Liswarty;
- opolskim, z wyłączeniem zlewni na północy regionu;
- małopolskim, z wyłączeniem rzeki Wisły oraz zlewni Pilicy od zbiornika Sulejów;
- podkarpackim;
- lubelskim, z wyłączeniem rzeki Wisły, a także zlewni Wisły od Dęblina do ujścia Narwi, Świdra i Bugu;
- mazowieckim, w zlewni Wisły od ujścia Kamiennej do Dęblina, Krzny i Kamiennej oraz od zbiornika Brody Iłżeckie do ujścia;
- świętokrzyskim, bez zlewni Pilicy od i do zbiornika Sulejów, a także w obrębie zlewni Iłżanki.
Czym są ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia
Informują o tym, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".
Czym są ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia
Informują o tym, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody".
Autor: kw/dd / Źródło: IMGW