Orkan Ksawery sięgnął także krajów Beneluksu. Mimo tego, że centrum niżu znajdowało się daleko na północ, to jednak w Holandii i w Belgii zagrożeniem stał się wysoki poziom wód.
Ze względu na złą sytuację pogodową wprowadzony został najwyższy stopień zagrożenia dla regionów północnej części kraju. EUMETNET wydał żółte ostrzeżenia dla obszarów położonych wzdłuż brzegu. Prognozowano porywy sięgające 90 km/h i spiętrzenie przybrzeżnych wód.
Podtopiona Holandia
Ksawery doprowadził do powstania kilku powodzi w Holandii. Szczególnie niebezpiecznie zrobiło się w Rotterdamie i w Dordrechcie. Władze w obawie przed falą sztormową postanowiły pierwszy raz od 6 lat zamknąć Oosterscheldkering - system tam i barier przeciwpowodziowych, łączący dwie gminy Noord-Beveland i Schouwen-Duiveland.
Poziom wody wyższy za sprawą nowiu
Ponieważ w Belgii i w Holandii zagrożenie wiązało się z wysokim poziomem wód, mieszkańcy wybrzeża układali wzdłuż linii brzegowej worki z piaskiem. Obawy uzasadniała aktualna faza księżyca. To właśnie w trakcie nowiu, który miał miejsce, występują największe przypływy, które spotęgowały wysokość fali.
Autor: mb/mj / Źródło: ENEX, EUMETNET, Het Nieuwsblad, met.no, focus.de