Weterynarze z Przemyśla ocalili młodego orła przedniego, który wypadł z gniazda podczas burzy. Po przejściu niezbędnych badań diagnostycznych ptak powrócił do rodziców. – Nie chcieliśmy, aby orzeł przebywał u nas za długo, bo mógłby stracić zdolności do polowania – mówią weterynarze.
Orzeł trafił do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu po tym, jak został znaleziony na drodze w jednym z lasów nieopodal Przemyśla. – Wycieńczony ptak najprawdopodobniej wypadł z gniazda. Otrzymaliśmy informację od Nadleśnictwa Krasiczyn o tym, że wielki ptak biega w lesie i tarza się po ziemi – mówi lekarz weterynarii Radosław Fedaczyński z Ośrodka.
Za mały by się wznieść
Ptak był zbyt mały, by samodzielnie wrócić do gniazda. - W tym wieku młode orły pod okiem rodziców rozpoczynają dopiero swoje pierwsze próby lotnicze. Próbując podlatywać pokonał pewien dystans przy ziemi i tak dostrzeżono go na gruntowej drodze leśnej – informują weterynarze z Ośrodka. Ptak musiał przejść niezbędne badania diagnostyczne. Weterynarze sprawdzali, czy nie ma urazów lub schorzeń – Został prześwietlony, chcieliśmy sprawdzić, czy w jego ciele nie ma śladów po śrucie. Pobrana została również krew, aby wykryć obecność trucizn. Kłusownicy często stosują takie metody – informuje Fedaczyński.
Poszukiwanie gniazda
Okazało się, że orzeł jest zdrowy. Przy współpracy z dr. Marianem Stójem, Koordynatorem Komitetu Ochrony Orłów, weterynarze podjęli decyzję o jak najszybszym podjęciu próby przywrócenia ptaka rodzicom. – Zależało nam na tym, by orzeł jak najszybciej powrócił do gniazda. Gdyby jego pobyt w ośrodku trwał za długo, mógłby stracić zdolność polowania – mówi Fedaczyński. Poszukiwania gniazda rozpoczęto w okolicach znalezienia pacjenta. - Dostrzegliśmy na niebie krążącą parę orłów przednich, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że są to rodzice poszukujący swojej zguby – informuje Jakub Kotowicz z Ośrodka.
Szczęśliwy powrót
Wszystko zakończyło się pomyślnie i orzeł przedni wrócił już do rodziców. Jego gniazdo jest jednak na bieżąco monitorowane. - W ostateczności, gdyby próba jednak nie powiodła się, przygotowujemy zaplecze z lotnią do ponownego przyjęcia pacjenta i przetrzymania go na czas do uzyskania pełnej samodzielności – mówi Kotowicz.
Chroniony gatunek
Orzeł przedni to w Polsce gatunek rzadki i chroniony. Jego populacja szacowana jest na 30-40 par. - Samica znosi jaja w marcu, a po ok. 45 dniach wykluwają się młode, które po ok. 10 tygodniach uzyskują zdolność do lotu. Od tego momentu są jeszcze dokarmiane przez rodziców, którzy towarzyszą im też w pierwszych lotach. Okres ten trwa przez ok. 3 miesiące, po czym młode orły stają się zupełne samodzielne. Po osiągnięciu wieku 3 lat są w stanie odbyć pierwsze lęgi – informują weterynarze.
Autor: mmw/aw / Źródło: TVN24 Kraków