Ryś to gatunek zagrożony wyginięciem, dlatego pojawienie się młodych osobników zawsze jest powodem do radości. A właśnie przed dwoma miesiącami w zoo w Veszprem urodziła się trójka małych drapieżników.
Młode rysie cały dzień spędzają blisko matki. Bawią się i rozrabiają, ale w upalne dni najbardziej lubią chować się w krzakach lub do nory. Dlatego zwiedzający wiedzą o nich niewiele i mają problem z obserwacją tych pięknych zwierząt.
Ponieważ ryś jest gatunkiem zagrożonym, w zoo pojawiły się dwie pary lęgowe i prowadzony jest program ochrony tego gatunku. Wspomniana trójka maluchów jest właśnie efektem programu hodowlanego.
Na wolności zasięg występowania rysi obejmuje obszar od środkowej do północnej Europy przez Azję, aż do północnego Pakistanu i Indii. W Iranie żyją w okolicy drzemiącego wulkanu Demawend w górach Elburs.
Ochrona i przesiedlanie
Na początku XX wieku, na obszarze Chorwacji i Słowenii rysie uznano za gatunek wymarły na wolności. W 1973 roku rozpoczęto program przesiedlania tych drapieżników. Odniósł on sukces, rysie ponownie można spotkać w słoweńskich Alpach i w wielu regionach Chorwacji. W obu krajach ryś jest na liście gatunków zagrożonych wyginięciem i jest chroniony prawnie.
Kilka projektów przesiedlania odniosło także sukces w latach 70. w Szwajcarii. Od lat 90. prowadzono wiele takich programów na terenie Niemiec. Od 2000 roku rysie można spotkać w górach Harz.
W polskich lasach
Ryś, obok niedźwiedzia i wilka, należy do trójki dużych drapieżników żyjących w Polsce. Obecna populacja to około 300 zwierząt, mieszkających w północno wschodniej części kraju i w Karpatach. Pomimo zaprzestania polowań i objęcia gatunku ochroną w 1995 roku, liczba rysi w polskich lasach nie zwiększa się. Na zanikanie tego gatunku wpływa przede wszystkim wyniszczenie dużych lasów oraz polowania na zające oraz zwierzynę płową, główne źródło pokarmu rysia.
Skandynawia potęgą
Rysie są bardziej pospolite w północnej Europie: w Norwegii, Szwecji, Estonii i Finlandii oraz w północnej Rosji. W Szwecji występuje około 1500 tych drapieżników, najwięcej w środkowej części i w rejonach górzystych. W Finlandii jest około 2000 i ich liczba wzrasta od 1992 roku. W Wielkiej Brytanii rysie zostały wybite w XVII wieku, ale teraz planuje się odtworzenie tego gatunku, by kontrolować liczbę jeleni. W Hiszpanii i Portugalii ryś jest krytycznie zagrożony.
Rysie to piękne, ale dzikie zwierzęta. Pamiętajmy więc, że potrafią być bardzo niebezpieczne.
Autor: AP/jap / Źródło: ENEX
Źródło zdjęcia głównego: ENEX