Gorączka, dreszcze, boląca skóra. To objawy poparzenia słonecznego. Jak sobie z nim radzić - "Fakty" TVN zapytały plażowiczów i lekarzy. Przed nami jeszcze miesiąc wakacji, więc kilka podpowiedzi na pewno się przyda.
Na początku nowego wakacyjnego miesiąca pytamy, jak walczyć z poparzeniami słonecznymi? Według prognoz na najbliższe tygodnie ciepłych, wręcz upalnych dni będzie pod dostatkiem. Oznacza to, że chętniej wystawimy nasze ciało na działanie promieni UVA i UVB, co przy jego złej ochronie może spowodować pogorszenie kondycji naszej skóry.
Domowe sposoby na poparzenia
Domowych sposobów na poparzenia słoneczne jest wiele, a im większa była ekspozycja na słońce, tym chętniej po nie sięgamy.
- Maślanka, kefir, zimne mięso na ramiona - mówi jedna z plażowiczek.
- Pół godziny przed wyjściem wysoki faktor i możemy leżeć do wieczora - deklaruje druga.
Są jeszcze propozycje okładu z białek, lub solarium na kilka dni przed opalaniem. Lekarze takimi poradami nie są zachwyceni, bo najlepszą metodą jest w ogóle nie dopuszczać do poparzenia skóry.
To co my nazywamy opalenizną, specjaliści powierzchniowym, bardzo płytkim, ale jednak uszkodzeniem tkanek. Co zrobić, jeśli już do niego dopuściliśmy?
Lekarskie sposoby na poparzenia
- W pierwszym ostrym okresie po poparzeniu słonecznym, czyli 3-4 godziny po ekspozycji, najlepsze będą środki przeciwbólowe i maści ze sterydami. Pomogą złagodzić przebieg tego procesu - mówi dr Wojciech Feleszko, immunolog.
Według niego błędne jest przekonanie, że jeśli skóra jest poparzona, to przyłożenie chłodnego przedmiotu na skórę łagodzi ból. Na dłuższą metę to nie działa.
Autor: mm/rs / Źródło: Fakty TVN