Od kilku dni mamy do czynienia z gęstymi mgłami w nocy oraz o poranku. Ograniczają widzialność i powodują utrudnienia w ruchu - zarówno drogowym, jak i lotniczym. Taka sytuacja szybko nie minie, więc nauczmy się z nią funkcjonować.
- Sprawcą gęstych mgieł nad Polską jest potężny wyż o imieniu Moka. Przemieścił się z Estonii nad wschodnią Białoruś i pozostaniemy pod jego wpływem co najmniej do poniedziałku - informuje synoptyk TVN Meteo.
Gdzie najgęściej
Przez te pięć dni widzialność będzie najmocniej ograniczona na północnym wschodzie, do 100-200 m. Chociaż nie można wykluczyć poważniejszych utrudnień związanych z mgłami także w pozostałej części kraju, zaznacza synoptyk.
Nie ma tego złego
Są też dobre strony wyżu. Jest on gwarantem słonecznej pogody i w miarę wysokiej temperatury, bo z południowego wschodu napływa do nas ciepłe suche powietrze. Termometry w miastach Polski południowej będą w najbliższych dniach pokazywać 14-15 st. C. Warunki biometeorologiczne pozostaną korzystne.
Utrudnienia
Mgły oznaczają utrudnienia w ruchu lotniczym i ulicznym. Jeśli planujecie podróż samolotem w najbliższych dniach, to przygotujcie się na opóźnienia. Na lotnisku możecie posiedzieć kilka dobrych godzin, w zależności od aktualnej sytuacji pogodowej.
Mgły zwłaszcza w dużych miastach będą powodowały większe niż zwykle korki w godzinach szczytu, także jeśli nie chcecie spóźnić się do pracy, wyjdźcie z domu kwadrans wcześniej.
Bezpiecznie na drodze
Podczas mglistej pogody musimy być dobrze widoczni na drodze. W tym celu zaopatrzmy się w odblaski. Przypnijmy je naszym dzieciom, zwierzętom i koniecznie używajmy ich, jadąc na rowerze. Ich koszt jest niewielki, bo wynosi ok. 15 zł za opakowanie z czterema odblaskami, a mogą uratować nam życie.
Jak jeździć we mgle?
Jeśli jesteś kierowcą, powinieneś pamiętać, że we mgle jeździ się inaczej niż przy normalnych warunkach drogowych. Po pierwsze należy dostosować prędkość do tego, co widzimy na drodze. Powinniśmy jechać do tego momentu, do którego jesteśmy w stanie zahamować. Jeśli będzie to pięć metrów, to czasami trzeba jechać 10 km/h.
Jeśli znajdujemy się na zamglonej drodze, musimy mieć świadomość, że przed nami i za nami również podróżują kierowcy. Wszystkie niepodziewane ruchy, które możemy wykonać, będąc w ruchu drogowym np. gwałtowne hamowanie, czy zatrzymanie się na pasie, mogą doprowadzić do wypadku.
Jeśli nie czujemy się na siłach jechać we mgle, zjedźmy na pas awaryjny i poczekajmy na poprawę warunków.
Podczas mgieł powinniśmy korzystać ze świateł przeciwmgielnych (przednich lub tylnych, ale tych drugich możemy używać tylko jeśli widzialność jest mniejsza niż 50 m) albo tylko mijania. Każde włączenie długich świateł to wielka ściana przed nami, przez którą nic nie widzimy.
Autor: mar/map / Źródło: TVN Meteo