Lekarze z Michigan odkryli ciekawe zjawisko. Ich pacjenci zaczęli pozbywać się kamieni nerkowych po... przejażdżce na rollercoasterze.
Prawdopodobnie odkryto nowy, niekonwencjonalny sposób na pozbycie się bolesnych kamieni nerkowych. Według naukowców z Michigan, Marca Mitchella i Davida Wartingera, jazda na kolejce górskiej może wspomóc ich usuwanie z organizmu.
Intrygujące zgłoszenia
Kamienie nerkowe to twarde masy minerałów, które tworzą się w nerkach. Mogą być małe jak ziarnko piasku lub, w skrajnych przypadkach, duże jak piłka golfowa. Pacjenci cierpiący na kamienie nerkowe nie zawsze wymagają leczenia, ponieważ kamienie same mogą usuwać się z ciała, podróżując z nerki przez moczowód, w dół pęcherza, by wypaść przez cewkę moczową.J est to proces bardzo bolesny.
Okazało się, że niektórzy pacjenci zgłaszali Mitchellowi i Wartingerowi opuszczenie kamieni nerkowych po... zejściu z kolejki górskiej w Disneylandzie na Florydzie. Jeden z pacjentów przyznał, że oddał kamień po trzech takich przejażdżkach.
Eksperyment
Zaciekawieni zjawiskiem naukowcy, chcąc je zbadać, musieli wykazać się odrobiną pomysłowości. Aby przetestować działanie jazdy na kamienie nerkowe, stworzyli model nerki w 3D. Następnie umieścili ją w plecaku i zabrali na przejażdżkę.
W sztucznej nerce naukowcy ukryli trzy kamienie nerkowe i trochę prawdziwego moczu. Umieszczone kamienie miały trzy rozmiary: mały - 4,5 mm sześciennych, średni - 13,5 mm sześciennych i duży - 64,6 mm sześciennych. Naukowcy przejechali się z nimi 20 razy.
Eksperymentowali również z umieszczeniem różnego rodzaju kamieni w różnych częściach sztucznej nerki. Na przykład podczas jednej z jazd największy kamień został umieszczony w górnej części nerki. W innej średni umieszczono w środku nerki. Ostatecznie każdy z kamieni został umieszczony w każdym miejscu co najmniej podczas jednej jazdy. Badacze zaznaczyli, że jednym z aspektów eksperymentu, którego nie mogli skontrolować, było miejsce, na którym siedzieli.
- Przypisane siedzenia na rollercoasterze były przypadkowe i uzależnione od miejsca w kolejce - napisali naukowcy. Jednak miejsce siedzenia okazało się bardzo ważne. Kiedy naukowcy siedzieli w tylnej części kolejki kamienie nerkowe, niezależnie od wielkości i umieszczenia, przesuwały się o prawie 64 procent. Natomiast kiedy siedzieli w przedniej części, kamienie przemieszczały się tylko w 17 procentach.
Im mniejszy kamień, tym lepiej
- Jazda na rollercoasterze może dawać korzyści niektórym pacjentom z małymi kamieniami nerkowymi - oznajmił dr David Wartinger, emerytowany profesor urologii na Uniwersytecie Michigan, współautor badań.
Badacze podkreślili, że metoda pozbywania się kamieni nerkowych może być szczególnie skuteczna po zabiegu takim jak litotrypsja (procedura rozbijania kamieni nerkowych na mniejsze cząstki przez wykorzystanie ultrasonograficznych fal uderzeniowych). Być może zapobiegnie wtedy powiększaniu się kamieni i pozwoli uniknąć dalszych komplikacji.
Nerka w 3D
W maju 2015 roku lekarze ze Szczecina użyli drukarki 3D, aby stworzyć dokładny model nerki zaatakowanej dużym guzem. Pozwoliło im to zapoznać się z rozmieszeniem nowotworu i naczyń krwionośnych na narządzie pacjenta jeszcze przed operacją. Dzięki temu trudny zabieg przebiegł sprawnie i bezpiecznie dla chorego. - W codziennej praktyce wykorzystujemy obrazowanie 2D chorego narządu, czyli tomografię komputerową. W tym przypadku poszliśmy o krok dalej i wykorzystaliśmy tomografię do stworzenia wirtualnego skanu, a następnie wydrukowania modelu 3D - powiedział Adam Gołąb z kliniki urologii w Szczecinie.Lekarze tłumaczą, że innowacyjne rozwiązanie w przyszłości może być na stałe wykorzystywane w praktyce lekarskiej. Tłumaczą jednak, że technologia ta wymaga stałego udoskonalania.
Autor: mg/map / Źródło: livescience.com