Do 30 listopada można zgłosić swoje ulubione drzewo do konkursu ekologicznego Klubu Gaja na Drzewo Roku. To druga edycja konkursu. w ubiegłym roku tytuł Drzewa Roku uzyskał dąb Grot z Dęblina.
Do konkursu Klubu Gaja na Drzewo Roku 2012 zgłoszenie może nadesłać każdy - od obywatela po Parlament, od przedszkolaka po emeryta, od górnika po artystę - zachęcają ekolodzy. Najważniejszym kryterium wyboru są wywoływane przez drzewo emocje.
Jak typować kandydatów?
- Szukamy drzew, które wywołują emocje. Przywołują wzrok. Utrwalają wartości. Jednoczą ludzi. Nie muszą być największe, najstarsze i w centralnych miejscach. Szukamy drzew kochanych i niezapomnianych, drzew, które wzmacniają ludzi - wyjaśnia prezes klubu Jacek Bożek.
Z nadesłanych propozycji 11 finalistów wybiorą jurorzy, a o tym, który z nich zostanie laureatem konkursu, zdecydują internauci.
Przykładowi laureaci
Do drugiej edycji konkursu zostały już zgłoszone drzewa z całej Polski m.in.: dąb Celarowski z parku w dzielnicy Prądnik Czerwony w Krakowie, brzoza koło przedszkola "Przyjaciół bajek" w Wojkowicach (woj. śląskie) oraz platan z parku krajobrazowego w Dębnie (woj. wielkopolskie).
Wśród zgłoszeń są też dąb "Mały Książę" koło przedszkola w Świebodzinie, który otrzymał imię od przedszkolaków, oraz jodła przy szkole w Barłominie, będąca symbolem tej wsi, przez co nazwano ją "barłomińską".
Jak głosować
Formularz zgłoszeniowy można pobrać ze strony internetowej Klubu Gaja. Finałowe głosowanie odbędzie się w czerwcu. Laureata konkursu poznamy w lipcu.
Statuetka dla Drzewa Roku zostanie wręczona w październiku w Warszawie podczas inauguracji jubileuszowej 10. edycji Święta Drzewa - programu edukacyjnego Klubu Gaja.
Laureat pierwszej edycji dąb Grot z Dęblina w internetowym plebiscycie zdobył 3396 głosów. Do konkursu został zgłoszony przez Gimnazjum nr 2 w Dęblinie.
Za wsparciem Unii
Konkurs na polskie Drzewo Roku jest częścią projektu Europejskie Drzewo Roku. Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Dodatkowo został dofinansowany przez Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska, Ministerstwo Środowiska Republiki Czeskiej oraz Państwowy Fundusz Środowiskowy Republiki Czeskiej.
Klub Gaja powstał w 1988 roku. Jest jedną z najstarszych niezależnych pozarządowych organizacji zajmujących się ochroną środowiska naturalnego i prawami zwierząt w Polsce. Misją Klubu jest ochrona Ziemi oraz zachowanie środowiska naturalnego i różnorodności biologicznej dla nas i dla przyszłych pokoleń.
Autor: mm//ŁUD / Źródło: PAP