"Maski to forma rozpaczliwej walki ze smogiem". Jakie wybrać?

Czy maski są receptą na smog?
Czy maski są receptą na smog?
tvn24
Czy maski są receptą na smog?tvn24

Smog stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. O tym, jakie maski ochronne wybierać oraz jakich rozwiązań systemowych potrzeba, by walczyć z zanieczyszczeniem powietrza, na antenie TVN24 rozmawiali eksperci.

Od czwartku w Krakowie policjanci będą mogli pracować w maskach antysmogowych.

- Myślę, że to znakomity pomysł, bo osoby, które długo przebywają na zewnątrz w smogu, potrzebują ochrony - stwierdziła goszcząca w czwartek w TVN24 Agnieszka Liszka-Dobrowolska z oddechtozycie.pl. - Wydaje mi się też, że oni takiej ochrony potrzebują przez cały rok - dodała specjalistka. Pyły i zanieczyszczenia przy drogach występują przez cały rok, nie tylko w sytuacji gdy normy jakości powietrza są przekroczone.

Jak przyznał Piotr Siergiej, codziennie rano zaczyna swój dzień od sprawdzenia jakości powietrza w Polsce. Sytuacja, gdy bez obaw możemy spacerować bez masek i oddychać świeżym powietrzem, zdarza się jednak bardzo rzadko. Czy wtedy maski są wystarczającym zabezpieczeniem?

Jaką maskę wybrać?

Agnieszka Liszka-Dobrowolska podkreśla, że warto codziennie sprawdzać jakość powietrza. Gdy poziom zanieczyszczeń jest zbyt duży, lepiej zrezygnować z wychodzenia na dwór. Jeżeli nie możemy sobie jednak na to pozwolić wtedy, jak zapewnia specjalistka, maski są pomocne.

- Dobre atestowane maski zatrzymują do 99 proc. pyłów tak małych, jak PM2,5 albo mniejszych - tłumaczy.

Nie może to być zwykła chirurgiczna maska. Należy wybrać maski, które mają atest N99 albo europejski atest FFP (1,2,3), lub atest E. Powinny dobrze przylegać do twarzy oraz - jak radziła ekspertka - dobrze byłoby, gdyby miały węgiel aktywny.

Istnieją różne rodzaje masek - jednorazowe, lub wielokrotnego użytku, a także z wymiennymi filtrami. Dla tych, którzy nie lubią masek, dostępne są również specjalne zatyczki do nosa.

Policjanci będą mogli pracować w maskach antysmogowych
Policjanci będą mogli pracować w maskach antysmogowychtvn24

Rozpaczliwa walka

- Maski to jednak forma rozpaczliwej walki ze smogiem - zaznaczył Siergiej. - Taką formą ratowania się, o której my mówimy, są rozwiązania systemowe, to znaczy takie, które może podjąć rząd, żeby nas, Polaków, wszystkich uratować - tłumaczył specjalista z Polskiego Alarmu Smogowego.

Jak wymieniał Piotr Siergiej, wiele osób jest narażonych na zanieczyszczone powietrze, nie tylko policjanci. Są to kierowcy autobusów, pracownicy drogowi i wielu innych.

- Czy kupimy 30 milionów masek, każdemu z nas, żebyśmy bezpiecznie wychodzili na dwór? - zapytał retorycznie ekspert. - To są miliardy złotych - dodał.

- Warto się zastanowić nad tym, dokąd zmierzamy. Czy zmierzamy do celu, w którym wszyscy będziemy nosić maski, czy raczej nie będzie takiej potrzeby - podkreślił Siergiej.

Jak przekonują specjaliści, trochę się jednak w podejściu do smogu zmieniło.

- Wydaje mi się, że raczej dotarło do rządu to, co się wydarzyło. To pobudzenie świadomości społecznej i to, że ludzie zwyczajnie są przerażeni tym, co się dzieje - mówił Siergiej.

Czy rząd zdał sobie sprawę z problemu?
Czy rząd zdał sobie sprawę z problemu?tvn24

Jak wygląda sytuacja w Europie?

Jak podkreślił Piotr Siergiej, Europa poradziła sobie z tym problemem już kilkadziesiąt lat temu. - W tej chwili zanieczyszczenie powietrza w Mediolanie, Rzymie, czy Paryżu pochodzi z samochodów - mówił. Wtedy wystarczy wydać zakaz jazdy samochodem i jakość powietrza się poprawia w ciągu kilkunastu godzin.

- U nas mamy problem dużo poważniejszy, bo ogrzewamy domy. Domy, w których palimy -one są główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza - ostrzegł specjalista.

Autor: AP, agr/map / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

W najbliższy weekend możemy doświadczyć dużej zmiany w pogodzie - mówią synoptycy. Według prognoz już niedługo do Polski mogą powrócić przymrozki, a w ciągu dnia będzie wyraźnie chłodniej. O szczegółach mówił Tomasz Wasilewski w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24.

"Szykuje nam się duże ochłodzenie"

"Szykuje nam się duże ochłodzenie"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z opadami deszczu i silnym wiatrem. W siedmiu województwach wydano żółte alarmy. IMGW opublikował także prognozę zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni. Sprawdź szczegóły.

Uwaga na burze. IMGW wydał ostrzeżenia

Uwaga na burze. IMGW wydał ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe nagrania z miejscowości Piaski w województwie mazowieckim. Nasz czytelnik zaobserwował tam zjawisko zwane wirem pyłowym.

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy części zachodnich regionów Francji zmagają się ze skutkami powodzi. Po wylaniu rzek ewakuowano kilkaset osób, w wielu domach nie ma prądu.

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Źródło:
francebleu.br, francetvinfo.fr

Kolejne dni przyniosą ciepłą, ale burzową pogodę. Zjawiskom miejscami będzie towarzyszył grad, a także ulewny deszcz. Tuż przed weekendem rozpocznie się zmiana, którą najbardziej odczujemy na termometrach. Nadchodzi ochłodzenie.

Zwrot w pogodzie już niedługo. Nadchodzi ochłodzenie

Zwrot w pogodzie już niedługo. Nadchodzi ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś, czyli wtorek 22.04. W wielu regionach spodziewane są opady deszczu, a lokalnie - burze. Towarzyszyć im będą silne porywy wiatru. Temperatura osiągnie nawet 24 stopnie Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek, 22.04. Wiele miejsc z deszczem

Pogoda na dziś - wtorek, 22.04. Wiele miejsc z deszczem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ciepło w święta i jeszcze chwilę po nich to ostatni etap kwietniowego lata. Co później czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Źródło:
tvnmeteo.pl

W kilku regionach kraju w lasach panuje duże zagrożenie pożarowe - wynika z mapy Instytutu Badawczego Leśnictwa. W wielu miejscach niebezpieczeństwo wybuchu pożaru jest średnie. O rozwagę i stosowanie się do zaleceń służb w związku z suszą apelował w poniedziałek premier Donald Tusk.

"Jedna chwila nieuwagi i dramat gotowy". Duże zagrożenie

"Jedna chwila nieuwagi i dramat gotowy". Duże zagrożenie

Źródło:
tvnmeteo.pl, IBL, PAP

Osy dachowe sieją spustoszenie w australijskim stanie Wiktoria. Przez owady zamknięto kawiarnie, a dzieci boją się wyjść z domów. Według ekspertów, wzrost populacji tego gatunku związany jest z cieplejszą niż zwykle jesienią.

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Źródło:
ABC News

14-letnia dziewczynka został zabiła przez lwicę. Do zdarzenia doszło na ranczu graniczącym z południowymi krańcami Parku Narodowego Nairobi w Kenii. Do innego tragicznego wypadku doszło w rezerwacie położonym na północ od stolicy tego kraju. Słoń stratował tam 54-letniego mężczyznę.

Lew i słoń zabiły w weekend dwie osoby. Jedna ofiara to nastolatka

Lew i słoń zabiły w weekend dwie osoby. Jedna ofiara to nastolatka

Źródło:
CNN, PAP

Burzowy front, który w weekend nawiedził część Oklahomy i Teksasu, przyniósł ze sobą niszczycielskie tornada, ulewne deszcze i gradobicie. Na skutek żywiołu zginęły trzy osoby.

Niszczycielska seria tornad, ulewy. Nie żyją trzy osoby

Niszczycielska seria tornad, ulewy. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
PAP, CNN

Koniec kwietnia i początek maja to czas, kiedy w lasach na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, można spotkać żmije zygzakowate. To okres, kiedy gady te mają okres godowy - przypominają leśnicy.

Atakują odruchowo, uważajmy na nie, będąc w podkarpackich lasach

Atakują odruchowo, uważajmy na nie, będąc w podkarpackich lasach

Źródło:
PAP

Rozpoczyna się kolejny piękny, wiosenny dzień, a przyroda tętni życiem. Niestety, ty już wiesz, że ból zatok, łzawiące oczy i alergiczny katar mogą zepsuć Ci ten czas. Sięgnij po OtriAllergy Control, pierwszy spray z flutykazonem dostępny bez recepty, produkowany przez markę Otrivin - ekspertów w walce z katarem. Dzięki niemu poczujesz ulgę na długie godziny i znów będziesz cieszyć się życiem bez przeszkód. Dowiedz się, w jaki sposób może pomóc Ci w opanowaniu objawów alergii!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Źródło:
Materiał promocyjny

Chińscy naukowcy przeanalizowali genom różnych odmian roślin, by określić ich wspólnego przodka. Kwiat, od którego wywodzą się dzisiejsze róże, wyglądał zupełnie inaczej niż rośliny dostępne w kwiaciarniach.

Naukowcy odkryli, jak wyglądał przodek róż

Naukowcy odkryli, jak wyglądał przodek róż

Źródło:
Science X Network

2025 rok już teraz może okazać się jednym z najgorszych sezonów pod względem pożarów Wielkiej Brytanii - alarmują organizacje ochrony przyrody. Bezwzględny żywioł przyczynia się do wyginięcia najrzadszych gatunków zwierząt.

Wielka Brytania. Cenne gatunki płonęły żywcem

Wielka Brytania. Cenne gatunki płonęły żywcem

Źródło:
BBC, National Trust

O fascynujących szczegółach ze świata kleszczy opowiada entomolog profesor Stanisław Ignatowicz.

Dla kur bywają przysmakiem. Tego o kleszczach mogliście nie wiedzieć

Dla kur bywają przysmakiem. Tego o kleszczach mogliście nie wiedzieć

Źródło:
PAP

Australijskie służby mierzą się z tragiczną falą utonięć w świąteczny weekend. Na wschodnim wybrzeżu szaleje silny wiatr powodujący powstawanie kilkumetrowych fal. W sumie od piątku w Nowej Południowej Walii oraz w pobliżu Melbourne zmarło sześć osób.

Kilkumetrowe fale porywają ludzi. Sześć osób nie żyje

Kilkumetrowe fale porywają ludzi. Sześć osób nie żyje

Źródło:
ABC, PAP, Reuters

Najstarszy czynny amerykański astronauta Don Pettit, wraz z dwoma rosyjskimi kosmonautami, wrócił na Ziemię. Mężczyźni bezpiecznie wylądowali na pokładzie kapsuły kosmicznej Sojuz MS-26. Pettit w dniu powrotu na naszą planetę obchodził 70. urodziny.

Wrócił na Ziemię w dniu swoich 70. urodzin

Wrócił na Ziemię w dniu swoich 70. urodzin

Źródło:
PAP, Reuters

Właściciel farmy w amerykańskim stanie Iowa rzucił się na pomoc zwierzętom po tym, jak w jego stodołę uderzyło tornado. Żywioł niemal zrównał z ziemią budynek, w którym znajdowało się kilkadziesiąt jagniąt i maciorek. Dzięki bohaterskiej postawie mężczyzny udało uratować się większość z nich.

Tornado zrównało stodołę z ziemią. Rolnik rzucił się na pomoc zwierzętom

Tornado zrównało stodołę z ziemią. Rolnik rzucił się na pomoc zwierzętom

Źródło:
CNN

Nawałnica przeszła przez podkarpacką gminę Pawłosiów. Obfite opady spowodowały, że wylał tam niewielki potok. Zalanych zostało ponad 150 budynków. - Straty są ogromne, mieszkańcy mówią, również ci najstarsi, że tak wielkich opadów deszczu sobie nie przypominają - relacjonował Marcin Kwaśny, reporter TVN24.

"To nie była zwykła burza". Ogromne straty w gminie na Podkarpaciu

"To nie była zwykła burza". Ogromne straty w gminie na Podkarpaciu

Źródło:
TVN24, PAP, tvnmeteo.pl

W sobotę w Tatrach doszło do dwóch groźnych wypadków. Jak przekazało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, mimo pogodnej aury warunki w górach są trudne. Podczas wycieczek powinniśmy zachować ostrożność i mieć przy sobie niezbędny sprzęt.

Dwa niebezpieczne wypadki w Tatrach

Dwa niebezpieczne wypadki w Tatrach

Źródło:
PAP, TOPR

Uderzenie pioruna było prawdopodobnie przyczyną spłonięcia dzwonnicy w ponad stuletnim kościele w Minnesocie. Do zdarzenia doszło w czwartek, gdy nad regionem przechodziły burze i ulewy. To nie jedyny przypadek pożaru, do jakiego doszło podczas gwałtownych zjawisk atmosferycznych.

Zabytkowy kościół zapalił się podczas burzy

Zabytkowy kościół zapalił się podczas burzy

Źródło:
CBS News, MPR News

Donald Trump podpisał rozporządzenia umożliwiające prowadzenie komercyjnych połowów na chronionym obszarze Pacyfiku. Według organizacji ekologicznych, decyzja ta zagraża bezpieczeństwu wielu morskich gatunków. Może ona również negatywnie wpłynąć na produktywność lokalnego rybołówstwa.

Decyzja Trumpa ma pomóc rybakom. Naukowcy ostrzegają, że tylko im przeszkodzi

Decyzja Trumpa ma pomóc rybakom. Naukowcy ostrzegają, że tylko im przeszkodzi

Źródło:
Spectrum News, Oceana

W piątek gwałtowne burze przetoczyły się nad częścią Polski. Najtrudniejsza sytuacja była na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Jak poinformował starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP, strażacy przeprowadzili blisko 700 interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu powalonych drzew i gałęzi oraz wypompowywaniu wody z zalanych piwnic i posesji.

Zalane domy, powalone drzewa. Prawie 700 interwencji strażaków

Zalane domy, powalone drzewa. Prawie 700 interwencji strażaków

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, TVN24, tvnmeteo.pl

Zmarł turysta, którego w czwartek porwała lawina w Alpach Francuskich. Do wypadku doszło w popularnym kurorcie Val Thorens. Jak podały lokalne media, tego dnia nad Alpami przechodziła intensywna burza śnieżna, która zatrzymała ruch w części Francji, Włoch i Szwajcarii.

Lawina porwała turystę w popularnym kurorcie. Zmarł w szpitalu

Lawina porwała turystę w popularnym kurorcie. Zmarł w szpitalu

Źródło:
BBC, France24

Pirania w Sanie, bambus na Podkarpaciu - w Polsce coraz częściej pojawiają się nowe gatunki inwazyjne. Eksperci wyjaśniają, że do ich "ucieczki" często dochodzi przez przypadek lub nieuwagę hodowców. Inwazja obcych gatunków jest łatwiejsza do zatrzymania, jeśli wystarczająco wcześnie się ją wykryje.

"Biegnący" bambus i pirania. W Polsce

"Biegnący" bambus i pirania. W Polsce

Źródło:
PAP, Scientific Reports